4.6/5 - (76 امتیاز)

طراحی باغ ویلا فرآیندی است که با داشتن یک سری مهارت و دانش اولیه و کافی می‌توان بنا و یا قسمتی از ویلا که قصد طراحی آن را دارید به مکانی بسیار آرام بخش شبیه به بهشت تبدیل گردد. در این مقاله قصد داریم به موضوع طراحی ویلا باغ و ابعاد مختلف آن بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

نظر اکثر افراد این است که با استفاده از گل و گیاه و بوته‌ها و درختان متفاوت می‌توان یک منظره زیبا و حیرت انگیز خلق کرد. اما آیا به تنهایی این موضوع امکان پذیر است؟ چیزی که مطمئنم جواب ماست این است که استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت به تنهایی کارساز نیست. صرفاً فقط استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت برای به دست آوردن ویو و منظره عالی و مورد نظر ما، در طراحی باغ ویلا کافی نیست.

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام طراحی باغ ویلا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و همچنین می‌تواند در زیباتر شدن و لوکس تر شدن کلی باغ نقش اساسی داشته باشد، فضای سبز و باغچه‌های موجود در حیاط ویلا می‌باشد. توجه به موضوع ترکیب رنگها و تناسبی که میان این رنگها و گیاهان مورد استفاده در طراحی باغ با مصالح و متریال به کار رفته در ساخت ویلا، نقش بسیار مهم و اساسی در طراحی ویلا باغ، و به وجود آمدن یک نمای کلی زیبا و آرامش بخش دارد.

 

دیدن نمونه کارهای زیبای باغ ویلا

در هنگام طراحی باغ ویلا ساده با متریال چوبی باید گلها و گیاهانی که با منظره چوبی دارای تناسب و سنخیت هستند به کار گرفته شوند. همچنین در زمانی که بنا دارای ساختار بتنی یا فلزی هست، باید از گیاهان و درختان و یا گل‌های متناسب با متریال بنا در طراحی ویلا باغ استفاده گردد. همچنین بسیاری از افراد تمایل دارند تا در طراحی باغ خود از متریال و مواد سنتی و قدیمی‌و کلاسیک استفاده نمایند. تا در نهایت طراحی ویلا باغ آنها به سمت طراحی سنتی و نوستالژیک برود.

 

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

سبک‌های مختلف طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا نیز مانند طراحی ویلا شامل سبک‌های متفاوتی می‌باشد.
همانطور که ویلای شما می‌تواند ویلا مدرن یا ویلا کلاسیک، ویلا فلت یا ویلا دوبلکس باشد، طراحی باغ ویلای لاکچری شما هم می‌تواند شامل انواع مختلفی چون مدرن، کلاسیک، سنتی و یا روستیک باشد. در همه این سبک‌ها، محوطه سازی باغ ویلا و المان‌های به کار رفته و کارایی همه آن‌ها یکسان است، تنها مدل و جنس متریال این المان‌ها است که طراحی باغ شما را متمایز می‌کند. برای شما ذکر چند نمونه این تفاوت‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

اگر طراحی باغچه ویلای شما به سبک مدرن انجام می‌شود، می‌توانید در کنار باغچه و درختان نیز از فلاور باکس، پرگولا‌های فلزی و شیشه و ترموود‌ها و یا شومینه‌های گازی مدرن استفاده کنید. در یک باغ ویلا کلاسیک، معمولا متریال غالب سنگ است. اکثر المان‌ها سنگی هستند و کاملا شیک و کلاسیک مانند قصر‌های افسانه و یا حتی کاخ‌های سلطنتی. آلاچیق‌های سنگی، راه‌های سنگی، شومینه و یا در صورت وجود برکه مصنوعی، پل‌ها سنگی روی برکه و…
سبک دیگری از طراحی باغ، سبک روستیک است، در این سبک طراحی بیشتر از چوب‌های کنده ای استفاده میکنیم، آلاچیق‌ها و نیمکت‌های چوبی و میز‌هایی که از الوار‌ها و کنده‌های قطور درست شده اند.

شومینه‌هایی گازی اما با نمای هیزمی‌نیز در این نوع از طراحی ویلا باغ بسیار دیده می‌شود. در همه موارد فوق شما فضایی گرم و صمیمی‌در محوطه سازی و طراحی باغ خود دارید که مناسب دورهمی‌ها و جمع‌های صمیمانه تان خواهد بود. تنها سلیقه شماست که تعیین میکند از چه سبکی استفاده شود.
شرکت مدرن ویلا  با تیم تخصصی و مجرب خود، پاسخگوی تمام سلیقه‌ها و سبک‌های طراحی و معماری است.

در اینجا نقشه ساخت ویلا باغ 1000 متری طراحی شده توسط شرکت مدرن ویلا برای جناب آقای اکبری در لواسان تهران را مشاهده می‌کیند.

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

اصول طراحی باغ ویلا چیست؟

 • ثبت ابعاد زمین باغ ویلا
 • توجه به جهت طلوع و غروب خورشید در طراحی باغچه ویلا
 • جا نمایی ساختمان، زمین بازی، آبنما، استخر و کلیه فضاهای مورد نیاز ویلا باغ
 • طراحی راه‌های ارتباطی مناسب بین فضاها
 • طراحی داخلی فضای باغ  با توجه به میزان نورگیری، ارتفاع طبقات و کاربردهای مد نظر
 • انتخاب نوع متریال مصرفی در فضاهای داخلی و خارجی باغ ویلا

 

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

توجه به موضوع انتخاب میز و صندلی در باغ ویلا

در حالت کلی در هنگام طراحی باغ ویلا لاکچری یا ساده مصالح و متریالی که از آن برای باغ ویلا استفاده می‌گردد، خود به نوعی نشان دهنده احساسات می‌باشد و این مسئله مربوط به طراحی مدرن امروزی نیست و از قدیم الایام به آن توجه ویژه ای شده است. اگر بخواهیم مثالی بزنیم می‌توان به طراحی قصرها و کاخ‌های قدیمی‌اشاره کنیم که به دلیل مجلل بودن و لوکس بودن آنها بسیار زیاد مورد نظر شاهان و حاکمان زمان خود بودند و در طراحی آنها از سنگهای قیمتی و جواهرات و فلز با ارزش مثل طلا و همچنین گل و گیاه و درختان تزئینی و گران قیمت و خاص و ویژه استفاده می‌شد. گلها و گیاهانی که در طراحی محوطه قصرها از آنها استفاده می‌شد دارای درازا و طول و عظمت بسیار زیادی بودند که خود به نوعی جلوی شکوه داشت و امروز نیز در طراحی مدرن و روز از همین قوانین برای طراحی باغ استفاده می‌گردد.

شاید به آن معنا که در قدیم کاخها و قصر وجود داشتند امروزه وجود نداشته باشد، اما در طراحی نوین امروزی سعی می‌گردد از مصالح و متریال و همچنین گل و گیاه و درختان و در حالت کلی دکوراسیون مورد استفاده در طراحی ویلا باغ به گونه ای استفاده گردد که حس ایجاد یک قصر و کاخ در نتیجه کار پیش آید.

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

توجه به تناسب رنگ گیاهان با مصالح ساختمانی در طراحی باغچه ویلا

زمانی که رنگ قهوه ای با رنگ سبز گیاهان و درختان ترکیب می‌شود تاثیر بسیار زیاد و چشمگیری در طراحی ویلا با باغ داشته و نما و شکوه یک بنا را چندین برابر می‌نماید. بناها و ویلا‌های فراوانی هستند که در سقف آنها از نمای شینگل آسفالتی استفاده می‌شود و در قسمت دیوارها از سنگهایی به رنگ سفید استفاده می‌گردد. در هنگام طراحی باغ ویلا سنتی چنین بناهایی لازم است در فضای باغ و حیاط حتماً از رنگ قهوه ای و سبز استفاده گردد تا شکوه باغ ویلا دو چندان شود.

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

ایجاد تناسب میان سنگ پشت حیاط ویلا در طراحی باغ

در صورتی که در یک ویلا و یا بنا قسمت سقف از پوشش شینگل سنگی استفاده شده باشد، پس به موضوع لوکس بودن و جلال و شکوه ویلا توجه ویژه شده و اهمیت زیادی قائل گشته‌اند. پس لازم است برای ایجاد تعادل و تناسب میان فرم ساختمان و رنگ‌های به کار رفته در آن از مصالح و متریالی در طراحی باغ ویلا لاکچری استفاده گردد که با نمای سنگ به کار رفته در ساختمان تطابق و‌هارمونی داشته باشد.

گروه مدرن ویلا می‌تواند پروژه‌ها و سازه‌های بنایی شما را در دست گرفته و متناسب با سلیقه شما پروژه مد نظر شما را ارائه نماید. همچنین گروه مدرن ویلا ارائه دهنده خدماتی مانند طراحی ویلا، طراحی ویلا کلاسیک، طراحی ویلا مدرن و بازسازی ویلا و همچنین ارائه خدماتی مانند طراحی محوطه ویلا به متقاضیان و درخواست کنندگان گرامی‌می‌باشد.

طراحی باغ ویلا, دانستنی های ضروری؟

سقف شینگل مورد بسیار مهم در طراحی باغچه ویلا

در حالت کلی در طراحی باغ ویلا که دارای انواع مختلف سقف شیبدار هستند، متداول ترین و محبوبترین پوششی که از آنها به عنوان پوشش سقف استفاده می‌گردد شینگل است. البته در بعضی مواقع و مواقع لزوم از بتن و آسفالت برای پوشش سقف استفاده می‌گردد، اما در حالت کلی بهترین نوع پوشش برای  سقف‌های شیبدار شینگل می‌باشد. از مهمترین مزیت‌های سقف شینگل نسبت به دیگر متریال به کار رفته در سقف بناها هماهنگی و‌هارمونی این نوع متریال با انواع مختلف دکوراسیونها و فضای سبز به کار رفته در طراحی باغ می‌باشد.

شینگل دارای طرحها و رنگ‌های متفاوتی می‌باشد که هر کدام از این طرحها دارای مشتریان خاص خود هستند. همچنین افرادی که به جلال و شکوه و لوکس بودن ویلاهای خود توجه ویژه ای دارند معمولاً پوشش سقف شینگل سنگی را برای استفاده در بنای خود انتخاب می‌کنند. البته در صورتی که شما به دنبال تنوع رنگی زیادی هستید می‌توانید پوشش شینگل آسفالتی را برای استفاده در بنای خود به کار ببرید. همچنین افرادی که به دنبال استفاده از نمای چوبی در طرح بنای خود هستند می‌توانند پوشش شینگل با طرح‌های چوبی را انتخاب نمایند.

طراحی محوطه باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلا بسته به نوع سلیقه کارفرما می‌تواند به هر سبکی باشد، معمولا محوطه سازی در باغ ویلا مدرن  غیر متقارن و در باغ ویلا کلاسیک و سنتی بصورت متقارن است.
اما به طور کلی هیچ محدودیتی در محوطه سازی یک باغ ویلا شخصی وجود ندارد.
پس شما می‌توانید کاملا سلیقه و کاربردی در مورد محوطه سازی باغ ویلایی خود تصمیم بگیرید اما با این وجود اصول و چارچوب کلی که معمولا در طراحی محوطه باغ ویلا به کار می‌رود به شکل شرح زیر است:

 • نورپردازی: روشنایی کافی برای راه‌ها و باغچه‌ها و دیواره محوطه و باغ
 • استراحتگاه‌ها و نشیمن‌های باغی: می‌توان برای استراحت از انواع آلاچیق و سایه بان و به همراه نشیمن و آتشدان و… استفاده کرد
 • جایگاهی برای اتومبیل میزبان و حتی مهمانان: محل پارک اتومبیل به همراه سایبان.
 • تعبیه فضایی برای طبخ غذا: طراحی و ساخت باربیکیو در کنار آلاچیق
 • زمین بازی: فضایی برای بازی کودکان و یا زمین‌های تنیس و والیبال
 • استخر روباز یا سرپوشیده در داخل یا خارج ویلا
 • دیوار چینی و مشخص کردن مرز باغچه‌ها، جوی‌ها و آبراهه‌ها

فضای سبز باغ ویلا

برای طراحی یک فضای سبز چشم نواز برای باغ ویلا با استفاده از گل‌ها، گیاهان، درختان و درختچه‌های تزئینی و تلفیق آنها با گونه‌های گیاهی مختلف می‌توان فضایی فوق العاده را بوجود آورد اما تنها زیبایی نباید مد نظر باشد، کاربردی بودن و با دوام بودن این فضای سبز نیز دو ویژگی مهم هستند که لازمه یک فضای سبز مناسب و ایده آل می‌باشند. برای کابردی بودن یک فضای سبز باید به تلفیق و بکارگیری درست و مناسب المانهایی چون آلاچیق، آبنما، برکه، مبلمان، چمن مصنوعی، راه‌های سنگ چین شده، ایجاد حصارهای چوبی و دیوار سبز توجه داشت; و همچنین انتخاب مناسب گیاهان با توجه به شرایط اقلیمی‌دوام فضای سبز باغ ویلا شما را تضمین خواهد کرد.

طراحی باغ ویلا سنتی و کلاسیک

محوطه سازی و حیاط سازی خانه‌های ایرانی از گذشته تا کنون همیشه مورد توجه و اهمیت قرار داشته و همیشه خانه‌های ویلایی با فضایی سنتی بسیار با اهمیت بوده و همچنان نیز طرفداران خود را دارد. امروزه به این شکل مرسوم است که افرادی تمایل به طراحی و ساخت ویلا دارند و علاقه به داشتن حیاط‌های سنتی و ایرانی در آنها وجود دارد و ترجیح میدهند تا در ملک خود باغ ویلا طراحی و اجرا کنند، مخصوصا طراحی باغ سنتی و باغ ویلاهایی با تلفیق معماری سنتی و ایرانی که همه  وجوه علاقه افراد را پاسخگو باشد.
طراحی باغ ویلا سنتی و کلاسیک چیزی مشابه طراحی خانه باغ‌های مرسوم در گذشته است که خوشبختانه امروزه همچنان وجود دارند. کسانی هستند از جمله باستان شناسان و یا حتی مردم عادی که به بازسازی و مرمت بناهای قدیمی‌اهمیت میدهند و بناهایی را با این سبک احداث می‌کنند.

ویژگی‌های مشترکی که در همه باغ ویلا‌های سنتی و خانه‌های قدیمی‌یافت می‌شود  از جمله استفاده از مصالحی چون سنگ، چوب که همگی رنگ‌هایی گرم و تداعی کننده سبک سنتی هستند، یا در محوطه سازی باغ ویلا و حیاط سازی ویلا‌ها استفاده از آبنما‌های سنتی که حکم حوض‌های قدیمی‌در خانه‌های سنتی گذشته را دارند، طراحی باغچه ویلا با گل کاری و دیوار چین سفالی، استفاده از اکسسوری‌های سنتی مانند تخت‌های چوبی و نورپردازی‌هایی در نقاط مناسب با چراغ‌هایی به سبک قدیمی‌از جمله ویژگی‌های یک باغ ویلا سنتی می‌باشد.

طراحی باغ ویلا در شمال

باغ ویلا باغی است با مساحت زیاد و تراکم ساختمانی کم، بنابراین بیشترین چیزی که در طراحی باغ ویلا اهمیت دارد فضای سبز و محوطه سازی باغ است. اکثر باغ ویلاها در مناطق آرام در حومه شهر ساخته می‌شوند اما برخی از باغ ویلاهای لوکس در شهرک‌های ویلایی هم به چشم می‌خورد. شمال کشور ایران به خصوص مازندران ایده آل مناسبی برای طراحی باغ ویلاست. یکی از نمونه باغ ویلاهای لوکس در مازندران، باغ ویلاهای شهرک امیردشت است که تصویر واقعی از بهشت گمشده را تداعی می‌کند.

در طراحی باغ ویلا سبک معماری بنا باید در تعامل با طبیعت اطراف آن باشد و انتخاب گل و گیاه، درخت و درختچه منطبق با اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه باشد. در مازندران اکثر زمین‌ها بزرگ و خانه‌ها پراکنده از یکدیگر بنا شده اند بعلاوه شرایط آب و هوایی معتدل مازندران آن را به گزینه خوبی برای طراحی و ساخت ویلا در شمال  مخصوصا باغ ویلا تبدیل کرده است.

هزینه طراحی و اجرای باغ ویلا

یک مسئله مهم در طراحی باغ ویلا، هزینه طراحی و اجرای باغ ویلا است. بهتر است هزینه‌های طراحی و اجرای باغ ویلای خود را پیش از آغاز پروژه و تصمیم گیری‌های نهایی تخمین زده چرا که در بعضی موارد ممکن است اجرای نهایی و نتیجه پروژه بعلت عدم بودجه کافی با طرح و پلان ویلا متفاوت باشد.
عوامل مهم در هزینه طراحی و اجرای باغ ویلا، مساحت باغ و پلان ویلا، متریال و مصالح به کار رفته، موقعیت ملک و راه‌های دسترسی برای رفت و آمد کارگران و ماشین‌های مصالح، فاکتور‌های به کار رفته در محوطه سازی باغ ویلا و… می‌باشد که با محاسبه این موارد می‌توانید یک رقم تخمینی برای هزینه‌های نهایی به دست آورد.

شرکت طراحی ویلای مدرن ویلا جهت پیاده سازی و ساخت ویلای کوچک در باغ شما، و خلق آنچه در ذهن شما می‌گذرد از ابتدا و انتهای پروژه همراه شما خواهد بود.