ساخت ویلا در حالت کلی دارای پروسه طولانی و زمانبری می باشد که دارای مراحل مختلفی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل مراحل ساخت یک ویلا بپردازیم پس با ما همراه باشید.

ویلا چیست؟

در حالت کلی ویلا به بنایی اطلاق می گردد که در آن یک هارمونی بسیار خوب میان بنا و طبیعت پیرامون ایجاد گردد و در واقع بنای ساخته شده به عنوان عضوی از طبیعت پیرامون به حساب آید. نکته بسیار مهم و کلیدی که نقش بسیار زیادی در نتیجه نهایی در ساخت ویلا دارد این است که برای ساخت ویلا از طرح مناسب استفاده شود. اساس کار یک ویلا کاملا متفاوت از ساختمان های معمولی و آپارتمان ها می باشد چرا که ویلا بر خلاف انواع دیگر ساختمان ها ارتباط بسیار نزدیکی با طبیعت و محیط پیرامون خود دارد. در حالت کلی زمانی که ما در یک ویلا قدم میزنیم و هوای پاک و تمیز را اسشمام می کنیم حس بسیار خوبی را تجربه کرده که این حس کاملاً از قدم زدن درون یک آپارتمان متفاوت است.

ساخت ویلا نیز مانند ساخت هر ساختمان دیگری نیاز به یک نقشه اولیه دارد و همچنین باید یک سری مراحل ساخت و ساز به صورت تمام و کمال صورت پذیرد و در نهایت پروژه اجرای ویلا به اتمام برسد. معمولاً مهندسان و ناظرین خبره برای ساخت ویلا با توجه به آب و هوا و موقعیت جغرافیایی منطقه طرح های مناسب ارائه می کنند. همچنین نمای داخلی و خارجی ساختمان و مصالح و متریال به کار رفته برای ساخت ویلا نیز تحت تاثیر پارامترهایی مانند آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ملک می باشد.

ساخت ویلا, همه آنچه باید بدانید؟

فرآیند کلی ساخت ویلا

در حالت کلی باید بگویم زمانی که برای ساخت یک ویلا فرآیندها به صورت کاملاً استاندارد و درست صورت پذیرد نتیجه امر ایجاد یک بنا با کیفیت می باشد که امکانات رفاهی و آسایش بسیار بالایی را برای ساکنین خود ایجاد می کند و همچنین از ارزش مالی بسیار بالاتری نسبت به املاکی که به صورت استاندارد و اصولی ساخته نشده اند برخوردار بوده و آرامش روحی و جسمی فراوانی را برای ساکنین خود ایجاد می نماید. از نظر مهندسی لازم است تمام اصول مقاوم سازی و طراحی به صورت استاندارد و درست رعایت و اجرا گردد و در نتیجه بتوانیم یک ویلای تمام عیار ارائه نمایم. اجرای ویلا از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که تمامی مراحل به صورت درست و کامل انجام شوند که در ادامه به آنها می پردازیم. گروه مدرن ویلا ارائه دهنده انواع خدمات اجرایی و ساختمانی برای ساخت و طراحی ویلا، طراحی ویلا کلاسیک، طراحی ویلا مدرن، بازسازی ویلا و همچنین اقداماتی مانند طراحی محوطه ویلا برای مشتریان و درخواست کنندگان گرامی می باشد.

مراحل ساخت ویلا

اولین قدم در ساخت ویلا و یا هر سازه دیگری در نظر داشتن یک طرح مناسب و همچنین برنامه ریزی اصولی و دقیق به منظور شروع پروژه ساخت می باشد که وظیفه انجام این قسمت بر عهده طراحان و مهندسین ناظر و معمار همچنین گروه هایی مانند استادکاران و تاسیسات و غیره می باشد.

 مرحله بعدی در اجرای ویلا گود برداری است. در این مرحله مکانی که قرار است پروژه ساخت ویلا در آن انجام گردد با گچ و ریسمان به صورت کامل مشخص و علامت گذاری می گردد. بعد از آنکه فونداسیون بنا به صورت کامل مشخص شد، عملیات گود برداری با نظارت مهندسی و با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات گود برداری انجام می گردد. مرحله بعدی در اجرای ویلا بتن ریزی و اجرای اسکلت ساختمانی است. در این مرحله لازم است حتماً از بتن مرغوب و مناسب بنا استفاده کرد تا در نتیجه بنای ساخته شده دارای استحکام و طول عمر بیشتری بوده و در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله مقاومت خوبی داشته باشد.

ساخت ویلا, همه آنچه باید بدانید؟

همچنین برای اجرای اسکلت و آرماتور بندی لازم است از میلگرد های مقاوم و متناسب با نوع سازه استفاده گردد که تعیین این موارد توسط مهندسین کارآزموده و با تجربه امکان پذیر است. مرحله بعدی در اجرای ویلا دیوارکشی است. در مرحله دیوارکشی چهارچوب ساختمان به علاوه ورودی ها و خروجی ها و همچنین سیستم های تهویه و دیگر اجزای ساختمان به صورت کامل تقسیم بندی می گردند. بعد از به اتمام رسیدن فرایند دیوار کشی ساختمان مرحله بعدی در ساخت ویلا اجرای مرحله سقف می باشد.

ساخت ویلا, همه آنچه باید بدانید؟

سقف یک ساختمان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن می تواند از نوع سقف معمولی و یا شیروانی باشد که هر کدام دارای قابلیت ها و خصوصیات مخصوص به خود هستند. همچنین باید بگویم که سقف های شیبدار دارای پیچیدگی طراحی بیشتری بوده و در این زمینه لازم است تا متخصصین و مهندسین با تجربه وارد عمل شده تا نتیجه کار کاملا بی عیب و نقص باشد. مرحله بعدی در ساخت ویلا نما کاری ویلا می باشد که در این مرحله از مصالحی مانند چوب، سنگ آجر و غیره برای ساخت نمای بنا استفاده می گردد. معمولا در نمای بیرونی بنا از سنگ استفاده می شود، زیرا طول عمر بسیار بالاتری در برابر دیگر متریال داشته و همچنین هیچگونه فرسایشی در آن وجود ندارد.همچنین توجه به دکوراسیون داخلی در ساخت ویلا بسیار مهم می باشد از همین رو افراد متخصصی تحت عنوان معمار طراحی داخلی حضوردارند که می‌توان با استفاده از علم روز در زمینه دکوراسیون داخلی به طراحی نمای داخلی یک بنا به پردازند.

توجه به محوطه سازی در ساخت ویلا

در زمینه اجرای ویلا یک امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که آن موضوع محوطه سازی است. چرا که همان گونه که در ابتدای مقاله اشاره شد ویلا رابطه بسیار نزدیکی با طبیعت و محیط پیرامون خود دارد و در واقع با انجام محوطه سازی مرز و همسایه زمین خود را از زمین های مجاور را مشخص می نماییم. در بحث محوطه سازی مواردی مانند گل کاری در طرح ها و روش های مختلف، نصب آلاچیق، نصب و اجرای باربیکیو، ساخت استخر و نورپردازی محوطه و همچنین نصب قرار دادن مجسمه ها و نمادهای مختلف انجام می پذیرد.

ساخت ویلا, همه آنچه باید بدانید؟

در مورد کلی باید بگویم که پرداختن به مسئله محوطه سازی در ساخت ویلا بسیار ضروری بوده و محوطه ویلا نقش بسیار اساسی و مهمی در نتیجه نهایی ساخت ویلا و همچنین زیبایی و جذابیت آن دارد. آلاچیق و باربیکیو دو گزینه هستند که در زمان پرداختن به مساله محوطه سازی در ساخت ویلا باید توجه ویژه ای به آن ها داشت و سعی شود به صورت کاملا اصولی و درست طراحی و اجرا گردند زیرا این دو قسمت به عنوان مکان هایی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح با خانواده و دوستان به حساب می‌آیند و افراد بیشتر وقت خود را در یک ویلا در این مکان ها سپری می کنند و در صورتی که از طرح و نقشه خوبی برای ساخت این مکان ها استفاده نشود حس رضایت و آرامش برای افراد ایجاد نمی گردد.

ساخت ویلا, همه آنچه باید بدانید؟