ویلا چیست؟

ویلا به خانه های زیبایی گفته میشود که از چهار طرف باز هستند و محدود به ساختمان های دیگر نیستند و به علاوه دارای نمای مناسبی هستند. ویلا ها معمولا در اطراف شهر ها و مناطق خوش آب و هوای کشور ساخته میشوند و غالبا استفاده تفریحی دارند. البته ویلا ها تنها در این مناطق ساخته نمیشوند بلکه حتی بعضی از ویلا ها به سفارش کارفرما در مناطق شهری ساخته میشود. لازم است در این زمینه قوانین و اصول مراجع مربوطه در رابطه با طراحی ویلا مدرن را نیز در نظر گرفت تا در آینده مشکلی برای کارفرما پیش نیاید.

در بین پروژه هایی که بدست معماران میرسد بیشترین خلاقیت آنها در طراحی ویلا ها استفاده میشود چرا که هنگام طراحی ویلا, پلان ویلا بر خلاف ساختمان های شهری طراح آزاد تر است و بیشتر میتواند از ذوق و خلاقیت خود استفاده کند. در نتیجه طراحی هایی که در زمینه ویلا توسط طراحان ساختمانی انجام میشود از تنوع هنری بیشتری برخوردار است.

دیدن نمونه کارهای بیشتر از طراحی و اجرای ویلا

10 قدم تا رسیدن به ویلای رویایی شما
۱)هدف از طراحی و ساخت ویلا چیست؟

مهم ترین قدم قبل از هر اقدامی, مشخص کردن هدف از داشتن ویلا و ساخت آن می باشد. امروزه استفاده از ویلای شخصی در فضاهای سرسبز و به دور از هیاهوهای شهر رویای هر شخص می باشد ولی هستند افرادی که از این فضا ها به عنوان لوکیشن عکاسی استفاده می کنند حتی با فکر بزرگتر دنبال ساخت شهرک ویلایی هستند بنابراین باید مشخص باشد که دنبال چه چیزی هستیم.

۲)پیدا کردن یک سایت خوب

همیشه یکی از دردسرهای اصلی در مسیر طراحی و ساخت ویلا می باشد ولی اصلاً جای نگرانی نیست. شرکت مدرن ویلا  دارای بهترین طراحان و مشاوران معماری ویلا آماده مشاوره و همکاری با شما میباشد.

۳)مدیریت منابع مالی:(قیمت تمام شده ساخت ویلا)

ساخت و طراحی ویلا به صورت شخصی نیازمند صرف هزینه های زیادی می باشد در صورتی که واگذاری ساخت به افراد با تخصص و با تجربه می تواند هرینه ساخت ویلا را تا ۴۰٪ و زمان ساخت را تا ۶۰٪ کاهش دهد.

۴)پیدا کردن طراح و مشاور متخصص

علی رغم وجود شرکت های متنوع در این زمینه تعداد کمی هستند که همزمان کار مشاوره , ساخت و طراحی ویلا را انجام می دهند, پیدا کردن این شرکت ها سخت و نیازمند جستجوی فراوان می باشد, ضمن اینکه پس از پیدا کردن چنین شرکت هایی مسئله مهم اعتماد به عملکرد شرکت می باشد. شرکت مدرن ویلا با پشتوانه تجربه و مدیریت قوی و همچنین دانش بروز کارشناسان خود بهترین گزینه برای سپردن کارصفر تا صد ویلای شما می باشد.

طراحی و اجرای ویلا

۵)در تماس بودن با طراح ویلا

مسئله اصلی تعامل کارفرما با شرکت طراح ویلا مشاور و سازنده می باشد. پیشنهاد ما شروع کار با مدرن ویلا از پروسه مشاوره و طراحی میباشد. کارفرما ایده های خود را طی یک یا دو جلسه با طراحان شرکت در میان میگذارد سپس ایده پخته شده توسط طراح در کوتاهترین زمان ممکن به کارفرما ارائه می شود که در صورت نیاز کارفرما اصلاخات خود را به طرح ویلا اعمال می کند و طرح ویلا به مرحله بعدی وارد می شود.

۶)پیدا کردن بهترین مسیر برای ساخت ویلا

بیشتر کارفرمایانی که اولین تجربه ویلاسازی خود را دارند ترجیح می دهند کل پکیج مشاوره, طراحی و ساخت ویلا را به یک شرکت واگذار کنند تا دغدغه کمتری هنگام ساخت داشته باشند. همین موضوع باعث سوء استفاده برخی شرکت های نو پا شده و کارهای ارائه شده با کیفیت پایینی به کارفرما تحویل شود. پیشنهاد ما در این زمینه هم تعامل کارفرما با این شرکت می باشد. اگر کارفرما توان انجام هریک از بخشهای طراحی و اجرا را با هزینه کمتر داشته باشد, این شرکت انجام آنرا به کارفرما یپرده و به صورت پکیج, نظارت می تواند به کارفرما خدمات ارائه دهد.

۷)گرفتن مجوز ساخت و بستن قرارداد اجرای ویلا

قبل از شروع عملیات ساخت, کارفرما باید کلیه مجوزهای لازم از ارگانهای ذیربط دریافت نماید. مرحله بعدی پیدا کردن بهترین و به صرفه ترین پیمانکاران جهت اجرا می باشد. پیمانکارانی که تجربه کار مشابه و همچنین اجرای کار با ایمنی بالا را داشته باشند.

۸)آماده کردن سایت(زمین)جهت ساخت ویلا

اولین قدم تجهیز کارگاه مطابق با قراردادهای پیمانکاری بسته شده می باشد کلیه پیمانکاران باید ملزم به رعایت اقدامات ایمنی(HSE)مطابق با قانون اداره کار و تامین اجتماعی و همچنین مبحث ۱۲ مقررات ملی شوند تا در طول مدت زمان ساخت بدون کوچکترین نگرانی این پروسه انجام شود. کارفرما ملزم به بیمه کردن کارگاه و اشخاص ثالث میباشد تا در صورت بروز حادثه زیان مادی کمتری متحمل شود.

۹)شروع عملیات ساخت ویلا

ساخت و طراحی ویلا میتواند مطابق گذشته با آجر و بلوک یا با استفاده از استراکچر فلزی, بتنی, LSF یا حتی چوبی انجام شود. کلیه عملیات ساخت در پنج مرحله خلاصه میشود و فونداسیون, اجرای اسکلت, سفت کاری, نازک کاری, نماسازی  و محوطه سازی نیز بخش مهمی از ساخت ویلا می باشد که زیبایی نهایی را به کار می افزاید.شرکت مدرن ویلا با وجود کارشناسان فضای سبز زیباترین منظره را برای شما خلق می کند.

۱۰)گام آخر:لذت بردن

با پایان یافتن تمامی مراحل ساخت ویلا, زمان انعقاد قرارداد با نیروهای خدمات نگهداری فضای سبز, آبنما و استخر میباشد. شرکت مدرن ویلا مفتخر میباشد کلیه خدمات نگهداری و زیباسازی را باکمترین هزینه در اختیار کارفرما میگذارد. از این به بعد وقت لذت بردن از ویلای ساخته شده میباشد.

ویلا مدرن

سبک های طراحی و ساخت ویلا کدامند؟

در طراحی ویلا ها سه سبک عمده و رایج وجود دارد که عبارتند از:

  • سبک طراحی ویلای مدرن
  • سبک طراحی ویلای کلاسیک
  • سبک طراحی ویلای تلفیقی

از هر کدام از این سبک ها با توجه به سلیقه مشتری استفاده میشود. در ابتدا ما به توضیح سبک مدرن میپردازیم که آشنایی کمتری با آن وجود دارد.

پیشنهاد مدرن ویلا: مطالعه مقاله سبک های طراحی ویلا میباشد.

طراحی ویلای مدرن

دوری از طبیعت شاید یکی از تلخ ترین عارضه های زندگی این روزهای ساکنان کلان شهرهاست. شهرک های ویلایی و باغ های سرسبز اطراف آن گزینه بسیار مناسبی برای تجربه یک زندگی آرام و خارج از محیط شهری است. در سبک طراحی مدرن سعی می شود با ایجاد حجمی یکپارچه و منسجم ضمن گستردگی نما در چند جهت، در داخل بنا نیز فضا یکدست، دلباز و بزرگ به نظر برسد. با استفاده از فرورفتگی در پوسته ویلا ضمن اینکه یک نمای دوبعدی به سه بعدی تبدیل می شود، باعث ایجاد سایه اندازی در نما شده و خصوصا پس رفتگی در محل بازشوها از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری خواهد کرد.

طراحی ویلا

ایده طراحی ویلای مدرن

۱.خلوص، سادگی و خوانایی
۲.گشایش و روشنایی
۳.حس تعلق، خاطره انگیزی و حس خلوت و آرامش در فضای داخلی
۴.احترام به زمینه و محیط پیرامون

در طراحی داخلی مدرن سعی می شود با ایجاد پنجره های قدی بزرگ به سمت باغ و ایجاد یک ویوو مرکزی به عنوان قلب خانه بیشترین دید به سمت باغ ایجاد شود.معمولا اتاق مهمان در کنار آشپزخانه در همکف قرار می گیرد و آشپزخانه با یک در به فضای مجاور حیاط و استخر اتصال پیدا می کند.

طراحی ویلا مدرن

در بحث نقشه برداری ویلا ابتدا نقشه های  فاز دو ساختمان به منظور مشخص کردن اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان ویلا تهیه می شوند. این نقشه ها شامل اطلاعات دقیقی از ابعاد ستون، نوع فونداسیون ها، جنس مصالح، کف سازی, محوطه سازی ویلا  و … می باشند. در واقع نقشه های فاز دو ویلای مدرن ما توسط مهندسان مختلف تهیه می گردد و بخش های مختلفی دارد. مهندس محاسب نقشه ی فاز دو سازه را تهیه میکند و مواردی همچون جنس سقف ها، تیر ها، ستون ها و … را مشخص می نماید. مهندس معمار نقشه ی فاز دو معماری را تهیه کرده و مصالح و جزییات  اجرایی را تعیین می کند. وضعیت روشنایی ها، پریز ها و … نیز در نقشه ی فاز دو تاسیسات الکتریکی تعیین می گردند که توسط مهندس برق طراحی می گردد. وضعیت سرمایشی و گرمایشی، لوله ها  و … نیز توسط مهندس مکانیک در نقشه ی تاسیسات مکانیکی مطرح می شود.

ویلای سرخاب-جناب آقای سجادی

سبک طراحی ویلای کلاسیک

در طراحی ویلا هایی که به شیوه ی کلاسیک انجام میشوند بر خلاف ویلا های مدرن بیشتر از رنگ های خنثی استفاده میشود که از لحاظ روانشناسی حس ظرافت،رسمیت،قابل اعتماد بودن و قدرت را بر انگیخته خواهد کرد.رنگ هایی از قبیل مشکی،سفید،قهوه ای شیری،برنزی و طلایی از جمله رنگ های خنثی میباشند که در طراحی ویلای کلاسیک به کار میروند.

پیشنهاد مدرن ویلا: مطالعه مقاله طراحی ویلای کلاسیک  میباشد.

قیمت طراحی ویلا شامل چه آیتم هایی میشود؟

هزینه طراحی ویلا با توجه سبک طراحی ویلا و نوع زمین شامل قسمت های ذیل میباشد:

۱. تعرفه طراحی پلان معماری ویلا

۲. هزینه طراحی نمای ویلا

۳. هزینه محوطه ویلا

۴. هزینه دکوراسیون داخلی ویلا

۵. قیمت طراحی هوشمند سازی ویلا

۶. قیمت نقشه های معماری

۷. قیمت طراحی فاز 2 معماری

۸. تعرفه طراحی نما

پیشنهاد میکنم مقاله هزینه طراحی ویلا را مطالعه بفرمائید.

اصول طراحی ویلا

در طرح ریزی برای یک ویلا نباید تنها به عملکردهای لازم و هزینه های منتج از ساخت و ساز توجه کرد، بلکه باید اساساً به سمت خلق کیفیت زندگی گام برداشت. نیاز های ساکنین ویلا پایه مهمی برای طراحی است. در ادامه به طرح اصول کلی طراحی ویلا می پردازیم.

پلان طراحی ویلا

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی رعایت ارتباط مناسب بین فضاهای مختلف یک ویلا یا بحث طراحی پلان ویلا است. یعنی، طراح پس از آن که فضاهای مورد نیاز ویلا را تعیین کرد، ارتباط مناسب و محل مناسب هر فضا را مشخص میکند. در ادامه به بررسی هر یک از فضاهای ویلا می پردازیم.

پلان ویلا

طراحی فضای داخلی ویلا های مدرن چگونه است؟

در طراحی ویلاهای مدرن آراستن فضا های داخلی ویلا به گونه ای که در عین کاربردی بودن جذابیت کافی را نیز داشته باشد از ظریف ترین قسمت های حرفه ی معماری است که در آن مهندس معمار بخشی از هنرنمایی های خود را به معرض نمایش قرار میدهد. هرچند که او در این کار تنها نیست و متخصصان مختلفی در این کار به او کمک خواهند کرد اما این امر انکار نا پذیر است که متخصصان باید تجربه کافی داشته باشند تا یک محصول نهایی جذاب و حرفه ای ارائه دهند که رضایت خاطر کارفرما را بدست آورد.

مواردی همچون تعیین زاویه نور، ترتیب دسترسی، دیوار های جدا کننده، هماهنگی حرکتی بین بخش های مختلف ویلا و … از مسأله های تخصصی ای هستند که لازم است توسط معمار و همکارانش حل و فصل شوند. در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا ها سعی بر این است که تا حد امکان مصالح استفاده شده در سازه حداکثر تطابق را با شرایط اقلیمی اطراف داشته باشد چرا که هم چشم انداز طبیعی منطقه را از بین نمیبرد و هم اینکه ویلا از زیبایی به خصوصی برخوردار خواهد شد.در زمینه طراحی داخلی ویلا لازم است که اینگونه امور بدست متخصصان با تجربه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی انجام گیرد چرا که اگر طراحی داخلی ویلا آن را بدست افراد کم تجربه در این زمینه واگذار کنید نه تنها طراحی جالبی از کار در نخواهد آمد بلکه ممکن است بعد ها شما را در استفاده از ویلایتان با محدودیت هایی روبرو کند.

طراحی ویلا در رویان-روستای لزیر

طراحی ویلا در رویان-روستای لزیر

اتاق نشیمن در ویلا

اتاق نشیمن باید در محلی نزدیک در ورودی با حفظ محرمیت درون آن قرار گیرد. هرچند در بیرونی نباید مستقیماً به اتاق نشیمن راه داشته باشد. در ویلا های کوچک تر در ورودی ممکن است به اتاق نشیمن باز شود اما در صورت امکان باید از این جریان اجتناب نمود چون اتاق نشیمن نباید به عنوان راه عبور و مرور به بخش خواب و قسمت های دیگر ویلا باشد.

اتاق نشیمن در ویلا

غذاخوری در ویلا

غذاخوری بایستی مجاور آشپزخانه قرار گیرد. هر چند تهیه غذا در آشپزخانه باید مستقیماً از قسمت غذاخوری دیده نشود. از طرف دیگر غذاخوری باید مجاور اتاق نشیمن نیز باشد.نزدیکی اتاق غذاخوری به آشپزخانه و نشیمن، قرار دادن اتاق غذاخوری را بین آشپزخانه و اتاق نشیمن الزامی می کند.
غذاخوری در ویلا

آشپزخانه در ویلا

چون آشپزخانه وظیفه سرویس رسانی به کل ویلا رادارد باید آن را نزدیک ورودی قرار داد. دلیل این کار این است که به راحتی بتوان مواد غذایی خریداری شده را به داخل آن حمل کرد و به آسانی مواد زائد را از آن خارج کرد. همان طور که در بخش های قبلی ذکر شد آشپزخانه می تواند با بخش نشیمن ارتباط مستقیم داشته باشد تا محل بازی بچه ها از آن جا قابل دیدن باشد. قسمت غذاخوری و صبحانه خوری نیز بایستی در مجاورت آشپزخانه قرار گیرد.

آشپزخانه در ویلا

اتاق خواب در ویلا

بخش خواب باید در منطقه بی سر و صدا و ساکت ویلا و به دور از فضاهایی با فعالیت های جمعی و عمومی و همچنین صداهای خیابان باشد. برای دسترسی به اتاق خواب نباید از بخش پذیرایی و فضاهای عمومی منزل به آن وارد شد. جهت تفکیک بخش خواب از سایر بخش های ویلا می توان از راهرو و یا یک هال خصوصی بهره گرفت. در این شرایط در تمامی اتاق خواب ها به این فضای هال خصوصی باز میشود.
علاوه بر موارد ذکر شده، در طراحی خانه های ویلایی فضاهایی چون نشیمن، آشپزخانه، اتاق خوابها و غذاخوری می تواند در مجاورت حیاط باشد تا ضمن بهره گیری از دید و منظر مناسب درشرایط خوب آب و هوایی بتوان از فضای باز نیز استفاده کرد.

اتاق خواب در ویلا

ورودی ویلا

ورودی ویلا اولین جایی است که ساکنان ویلا و میهمانان با آن مواجه می شوند و تحت تاثیر کیفیت مثبت یا منفی آن قرار می گیرند. معرف ارزش های کل خانواده و ساکنان آن می باشد. ورودی ویلا باید ضمن تامین دسترسی مناسب به ویلا, فضای داخلی ویلا را از فضای عمومـی جدا نماید. باید زیبا و راحت باشد، فـــــاقد فضــــاهای بلا استفاده بوده و در شرایط اقلیمی نامطلوب مانع نفوذ سرما, گرما و گرد وخاک شود. ورودی باید دسترســی ساده به نشیمن, پذیرایی, پله های طبقات و آشپزخانه داشته باشد.

بازسازی ویلا

ساختمان های ویلایی قدمت دار، خاطرات بسیاری را در خود جا داده اند که برای کارفرماها ارزش معنوی دارد. از این رو به جای تخریب و نوسازی بنا تصمیم به بازسازی ویلا در کنار حفظ کیفیت حسی آنها می گیریم. فضاها بر اساس نیاز کارفرما دوباره پیکربندی می شوند و تغییر می یابند. طراحی در انتزاع و بدون تعامل با شخصیت ساکنان آن، بنایی بی روح و بی هویت به دنبال خواهد داشت و تنها با همفکری و همراهی آنان است که می توان خدمتی منحصر به فرد ارائه کرد. در طراحی فضای داخلی، امکان دید و ارتباط حداکثری با استخر، محوطه و مناظر طبیعی اطراف و امتداد دادن باغ به داخل فضا می توان فضای نو و خلاقانه ای به وجود آورد.