توضیحات

3.7/5 - (18 امتیاز)
ویلای هشت بهشت-مرتضوی و علیپور

محل اجرا : دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت
کارفرما : جناب آقایان مرتضوی و علیپور
آرشیتکت : گروه تخصصی مدرن ویلا
مساحت زمین : ۲۳۴۰ مترمربع
مساحت بنا : تریبلکس ۸۷۹ متر مربع
سال طراحی و اجرا: ۱۳۹۷

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-طراحی ویلای هشت بهشت بر پایه اصول معماری کلاسیک

معماری کلاسیک که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده‌است. سبک‌های معماری مختلفی از معماری کلاسیک الهام گرفته‌اند و این مسئله باعث شکل‌گیری باززنده سازی‌هایی مثل معماری نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ و باززنده‌سازی یونانی قرن ۲۰ شد. اکثر سبک‌های معماری که پس از رنسانس در اروپازاده شده‌اند می‌توانند معماری کلاسیک محسوب شوند. این تعبیر گسترده از این اصطلاح توسط جان سامرسون در کتاب زبان کلاسیک معماری به کار گرفته شده‌است. عناصر معماری کلاسیک در زمینه‌های معمارانه متفاوتی نسبت به زادگاه اصلیشان به کار گرفته شده‌اند. شیوه‌های کلاسیک – دوریک، یونیک و کرنتین – که در معماری سبک گرای قرن ۵ پیش از میلاد یونان معنی دارند در معماری قرن اول گال‌ها دوباره به کار گرفته می‌شوند و از آن زمان بارها و بارها تجدید شده‌اند.

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

ریشه‌های باستانی معماری کلاسیک

سبک معماری کلاسیک بر اساس شیوه‌ها و طرح‌های باستان دردوره‌های یونان و رم می‌باشد. مهم ترین و قدیمی‌ترین شکل معماری کلاسیک بر اساس سه شیوه دوریک، ایونیک و کرنتین شکل گرفته است. اگر چه هنر یونانی مدت بسیار زیادی منبع الهام هنرمندان باختر زمین بوده است. اروپاییان تا میانه ی سده هجدهم مستقیماً درباره آن چیز زیادی نمی‌دانستند. سرزمین یونان در جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده است و می‌توان چهار ناحیه مجزا را در این سرزمین از هم تشخیص داد. یونان شمالی به وسیله سلسله ی جبال پند (Pinde) به مناطق مجزا تشکیل شده است.

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

طراحی کلاسیک نما

ایجاد نما در اول روند طراحی بنا بر تجربه به این گونه است که ایجاد عناصر افقی و عمودی رعایت تناسبات و حفظ ضوابط در طول طراحی فرایندی امری مهم در به ثمر رسیدن تکامل پروزه و هماهنگ کردن پلان با نما است . نما بخشی بصری مهم در معماری و تکامل ویلا می‌باشد که بیان کننده جلوه درهم آمخیتن مصالح پیرامون خود است از این رو با توجه به مطالعات و رعایت شرایط اقلیم ویلا روند طراحی را شکل می‌دهیم .

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

طراحی پلان

ایجاد فضای مطلوب و زنده و هماهنگ کردن روابط بین فضاها ایجاد ورودی مطلوب رعایت دسترسی‌ها اولویت‌ها حفظ حریم خصوصی تبادل ارتباطی زوم عمومی‌و خصوصی ایجاد نور مستقیم برای فضاهای اصلی رعایت حداقل‌ها و حداکثر در ابعاد فضاها هماهنگ ساختن نظر و سیلیقه کارفرما با وضع موجود و اصول طراحی.

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

طراحی لنداسکیپ (فضای سبز)

طراحی سایت یا لنداسکیپ شامل مجموعه فعالیت‌ها در قرار گیری متناسب هر المان با کاربرد متناسب ان در سایت .با به کار بردن پوشش گیاهی یکپارچه با توجه به اقلیم منطقه ای برای روح بخشیدن فضا و ایجاد سایه با به کاربردن پرگولا با متریال هماهنگ با نما .به کار عنصر اب در طراحی یکی از عوامل موثر در ایجاد نسیم دریا در فضا هست به این صورت که در تابستان با توجه به گرم بودن اب و هوا ایجاد استخر علاوه بر خنک کردن فضاهای رو به استخر رطوبت مطلوب برای سایت به ارمغان می‌اورد .کابرد اب نما در سایت جدا از زیبایی و ارامش در انسان با تولید طنین آب یاد آور ابشار خروشان طبیعت زنده را دارد

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت

طراحی نما بیرون و سر در ورودی

وجود عناصر جدا کننده علاوه بر حفظ حریم شخصی مالک شخصیت و جلال خاصی به بنا داده و بیانگر هویت بنا در بدو ورود میمان میباشد.

دماوند شهرک ویلایی هشت بهشت