مهمترین بخش طراحی و اجرای ویلا  طراحی پلان ویلا می‌باشد. فاکتور‌های کلیدی طراحی نقشه یا پلان ویلا بشرح زیر می‌باشد:

حداکثر استفاده از نور محیط، حداکثر نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف و چشم انداز و منظره اطراف ویلا، جانمایی درست فضاها به نحوی که خللی به آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند، اجتناب از ایجاد فضاهای بلااستفاده و غیر کاربردی، توجه به سطح لوکس بودن و امکانات درخواستی کارفرما و سطح انتظارات وی از ویلای خود، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارشها در طراحی شیب سقفها، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا در تعیین ابعاد پنجره‌ها و استخر فضای باز، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و حداکثر آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد.
مواردی از قبیل ابعاد مناسب برای اتاق‌های خواب و در نظر گرفتن ابعاد پنجره‌های مناسب و همچنین لحاظ کردن کمدهای دیواری با عمق و ابعاد مناسب برای تک تک اتاق‌های خواب، تعداد، ابعاد و محل سرویس‌های بهداشتی و حمام، جانمایی آشپزخانه و دسترسی به فضای ناهارخوری و نشیمن، ابعاد مناسب نشیمن و توجه به نور و چشم انداز داخلی، ابعاد و موقعیت بالکن و تراس و توجه به چشم انداز مقابل، جانمایی شومینه و باربکیو، جانمایی محل پارک خودرو و لحاظ نمودن فاصله توقف خودرو تا درب ورودی ویلا، جانمایی آلاچیق و استخر یا آبنمای فضای باز و غیره.

پلان ویلا

ویلا در رامسر

طراحی سازه ویلا

پس از طراحی پلان ویلا و حصول نقشه ای مطلوب برای ویلا کار طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه انجام می‌گیرد
سازه ویلا با مشخصات کامل و واقعی در نرم افزارهای ویژه طراحی ساختمان بارگذاری و مدلسازی شده و با رعایت استانداردها و آیین نامه‌های طراحی ساختمان شبیه سازی زلزله بر روی آن انجام شده و خروجی‌های نرم افزار توسط طراح سازه کنترل شده و نتایج این پروسه طراحی ویلا شامل نقشه‌های سازه از قبیل فونداسیون، ستونها، سقفها، کلیه جزئیات اجرایی برای ساخت سازه ویلا ترسیم می‌گردد.

سازه ویلا

طراحی حیاط ویلا

شامل جانمایی ساختمان ویلا، محل پارک خودرو، محل ابنما یا استخر محوطه ، محل فضاهای تاسیساتی و یا موتورخانه، سوئیت سرایداری، سرویس بهداشتی محوطه، انباری، سر درب ورودی ویلا، آلاچیق، جانمایی پیاده رو‌ها و فضاهای سبز، طراحی فلاور باکسها و دیوار‌های حیاط و نور پردازی‌های مربوطه است.
از جمله موارد حائز اهمیت در طراحی حیاط ویلا توجه به هماهنگی طراحی با نمای اصلی ساختمان است و اینکه تا جایی که امکان پذیر باشد فضای سبز و طبیعت اطراف دست نخورده باقی بماند. از قطع درختان اجتناب شود و شیب احتمالی زمین حفظ گردد.

حیاط ویلا.

نمونه طراحی ویلا(طراحی و اجرا) شرکت مدرن ویلا