محوطه سازی ویلا چیست؟

آنچه در طراحی محوطه ویلا یا همان محوطه سازی ویلا مدنظر قرار می‌گیرد، ایجاد فضای دلنشین، روحیه بخش و جذاب برای مخاطبین، متناسب با سبک طراحی ویلا است. در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای مطلوب منطقه بارندگیها، میزان رطوبت و سایر عوامل جوی مدنظز قرار می‌گیرد. همچنین چگونگی استفاده از پرگولا، آلاچیق، برکه، نهر، استخر، چیدمان جعبه‌های گل، آبنما، باربکیو و… از دیگر بخشهایی است که در روند محوطه سازی ویلا یا در کل طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا

المان‌های موثر در محوطه سازی ویلا

طراحی یک ویلای مسکونی شامل طراحی فضاها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه و حیاط ویلا می‌شود در اینجا قصد داریم تا شما را با چند عنصر موثر در محوطه سازی و طراحی محوطه ویلا آشنا کنیم.

رنگ

در محوطه سازی ویلا، رنگها اولین المانهایی هستند که بطور مستقیم و غیر مستقیم در یک نگاه مرکز توجه استفاده کنندگان از محیط قرار می‌گیرند; بنابراین در طراحی محوطه ویلا بسیار مهم است. رنگ را می‌توان با گونه‌های گیاهی یا المان‌های موجود در محوطه ویلا مانند سنگ فرش، دیوارها یا نرده‌ها و آبنما، آلاچیق، پرگولا، فلاورباکس و غیره به حیاط اضافه کرد. یک نکته در مورد استفاده از رنگ سفید، این رنگ باعث جلب توجه بسیار زیادی از مقابل چشمان افراد دارد برای مثال اگر از جعبه گل یا گلهای سفید استفاده می‌کنید باعث می‌شود سایر بافت‌های گیاهی کمتر در نظر ما جلوه کنند، اما اگر قصد ایجاد یک کانون توجه در طراحی محوطه ویلای خود دارید، گزینه مناسبی است.

خط

خطوط موجود در محوطه ویلا معرف ساختار و نوع فضاسازی حیاط ویلا و منظره آن می‌باشد. مثلا لبه‌های یک گذرگاه (پل) روی برکه‌ها یا نهر‌های مصنوعی در باغ ویلا، ابعاد یک فلاورباکس (جعبه گل) و دیوارها،  نرده و غیره همگی خطوط ممکن در طراحی محوطه می‌باشند.
خطوط صاف و زاویه‌های سخت، ظاهری رسمی‌ایجاد می‌کنند، در حالی که خطوط منحنی یک ظاهر غیررسمی‌به محوطه ویلای شما می‌دهند.
از خطوط عمودی می‌توان برای بالا کشیدن چشم و ایجاد فضای بزرگتر استفاده کرد. برای افزودن خطوط عمودی به یک حیاط می‌توان از درختان بلند استفاده کرد. خطوط افقی باعث می‌شود با کشیدن چشم در امتداد زمین، فضای بزرگتر شود. برای اضافه کردن خطوط افقی به حیاط ویلا می‌توان از دیوارهای باغ، پیاده رویا پرچین‌های کوچک استفاده کرد.

بافت

به طور کلی بافت با گیاهان به باغ اضافه می‌شود. با این حال، بافت نیز می‌تواند با استفاده از مواد سخت در محوطه ویلا مثل سنگ فرش یا سنگ و صخره‌های مصنوعی در برکه‌ها و حوضها ایجاد شود. بافت گیاه به ظرافت یا درشت بودن، زبری یا نرمی، سنگینی یا سبکی یک گیاه خاص اشاره دارد. گلها، برگها، پوستها و شاخه‌های گیاه همه دارای بافت هستند. استفاده از گیاهان با بافت‌های مختلف راهی عالی برای ایجاد تنوع در یک باغ است.

 

محوطه سازی ویلا مدرن

طراحی محوطه ویلا

نیاز به ایجاد فضای سبز این روزها به دغدغه مشترک همه انسانها تبدیل شده است. زندگی در شهرهای بزرگ همراه با آلودگیها و فشارهای روحی و روانی سبب شده تا افراد بیش از پیش نیاز به طبیعت را احساس کنند. محوطه ویلا به طور کلی عرصه عمومی‌می‌باشد ولی این فضا می‌تواند هم به صورت حیاط خلوت، به صورت خصوصی و هم به صورت حیاط‌های جنوبی، عمومی‌باشد.
در طراحی‌های فضای سبز ویلا علاوه بر استفاده از گیاهان همواره به کارگیری عوامل غیر زنده نظیر آبنما، آلاچیق، نیمکت و مبلمان، لوازم نورپردازی و…نیز ضرورت دارد. در محوطه سازی ویلا به منظور استفاده از طبیعت و ارتباط بدون واسطه با محیط پیرامون طراح آلاچیق مورد توجه قرار می‌گیرد. آلاچیق‌های چوبی همراه با طبیعت پیرامون در فصل بهار و تابستان افراد را از تابش مستقیم نور آفتاب حفظ کرده و فضای مناسبی را برای استراحت و آسایش فراهم می‌کند.

محوطه سازی حیاط ویلا
استفاده از آبنماها علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضای سبز، برای خنک کردن محیط نیز بکار می‌رود. در محوطه سازی ویلا به منظور زیبایی بخشیدن و به دلیل آنکه فضاهای باز با کمبود باغچه و خاک روبه رو هستند; استفاده از جعبه گل یا همان جعبه گل مورد توجه قرار می‌گیرد. پرگولا، فضایی است همانند آلاچیق برای زیباسازی محیط و مکانی برای استراحت که می‌تواند دارای دیواره‌های مشبک با گیاهان رونده مانند پیچک باشد. جنس دیواره‌های پرگولا معمولاً از ترموود همگون با طبیعت است. همچنین استفاده از پل‌های چوبی به منظور گذر از رود و یا یک مسیر ارتباطی بین دو محوطه به کار می‌رود.

طراحی محوطه ویلا در شهریار

محوطه سازی حیاط ویلا

طراحی یک ویلای مسکونی با طراحی فضاهای داخلی، حجم و نمای ویلا، محوطه و حیاطی که آن را در برمی‌گیرد، کامل می‌شود. معمار از همان ابتدای کار به طراحی محوطه پیرامون بنا و فضاهای باز و نیمه باز توجه دارد. نحوه تعریف رابطه فضاهای داخلی با فضاهای باز و نیمه باز بر کیفیت و عملکرد آنها تأثیر زیادی دارد.
در خانه‌های ویلایی معمولاً چهار دسته حیاط در نظر گرفته می‌شود.

۱- حیاط برای دور هم جمع شدن
۲- حیاط بازی
۳-حیاط خلوت
۴- حیاط جلوی ویلا

حیاط نشیمن: این حیاط باید مجاور عرصه خانوادگی از قبیل اتاق نشیمن و غذاخوری باشد. باید توجه داشت که وقتی از حیاط برای غذا خوردن استفاده می‌شود، باید به آشپزخانه دسترسی داشته باشد. باید از طریق مکان یابی مناسب فضاها و استفاده از فضای سبز و محوطه سازی از دید عابران و همسایگان محفوظ بماند. استفاده از آبنما نیز در چنین فضاهایی الزامی‌و در کل به زیباتر شدن پروژه ساخت ویلا منجر می‌شود.
حیاط بازی: این حیاط برای بازی بچه‌ها و برای فعالیتهایی که در حیاط نشیمن امکان آن وجود ندارد استفاده می‌شود. این حیاط می‌تواند مجاور بخش حیاط نشیمن نیز قرار بگیرد و هم چنین به اتاق نشیمن راه داشته باشد.

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی ویلای آقای مستاجران
حیاط خلوت ویلا: این حیاط می‌تواند در واقع قسمتی از اتاق خواب بوده و برای استراحت و خوابیدن از آن استفاده کرد. این فضا می‌تواند به اتاق خواب و نشیمن ارتباط داشته باشد. این نوع حیاط باید از عبور و مرور معمولی ویلا جدا باشد.
حیاط جلوی ویلا: علاوه بر انواع حیاط‌های ذکر شده می‌توان جلوی ویلا حیاطی در نظر گرفت که علاوه بر ایجاد نمای زیبا، ورود و خروج به ویلا نیز از میان آن صورت بگیرد.

طراحی استخر ویلا

 

نمونه طراحی ویلا (طراحی و اجرا) شرکت مدرن ویلا