آنچه در طراحی لنداسکیپ یا همان محوطه سازی ویلا مدنظر قرار می گیرد, ایجاد فضای دلنشین, روحیه بخش و جذاب برای مخاطبین متناسب با سبک طراحی ویلا است. در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات دمائی, میانگین دمای مطلوب منطقه بارندگی ها, میزان رطوبت و سایر عوامل جوی مدنظز قرار می گیرد. همچنین چگونگی استفاده از پرگولا, آلاچیق, برکه, نهر, استخر, چیدمان جعبه های گل,  آبنما, باربکیو و… از دیگر بخش هایی است که در روند محوطه سازی ویلا یا در کل طراحی ویلا باید مورد توجه قرار می گیرد. نیاز به ایجاد فضای سبز این روزها به دغدغه مشترک همه انسانها تبدیل شده است. زندگی در شهرهای بزرگ همراه با آلودگی ها و فشارهای روحی و روانی سبب شده تا افراد بیش از پیش نیاز به طبیعت را احساس کنند.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی ویلا

محوطه ویلا به طور کلی عرصه عمومی می باشد ولی این فضا می تواند هم به صورت حیاط خلوت، به صورت خصوصی و هم به صورت حیاط های جنوبی، عمومی باشد .

فعالیتهایی که در فضای حیاط ویلا انجام می شود عبارتند از:

  • بازی بچه ها
  • آب دادن به باغچه ها و رسیدگی به گلها
  • خواندن کنتورآب و برق و گاز توسط افراد
  • دور هم جمع شدن در بعضی اوقات خاص

بنابراین حیاط ویلا بهتر است:

  • دارای حوض و فضای سبز مناسب باشد.
  • وجود انباری برای نگهداری ابزار کشاورزی و شیلنگ و …

در طرح های فضای سبز ویلا علاوه بر استفاده از گیاهان همواره به کارگیری عوامل غیر زنده نظیر آبنما، آلاچیق، نیمکت و مبلمان، لوازم نورپردازی و…نیز ضرورت دارد. در طراحی محوطه ویلا به منظور استفاده از طبیعت و ارتباط بدون واسطه با محیط پیرامون طراح آلاچیق مورد توجه قرار می گیرد. آلاچیق های چوبی همراه با طبیعت پیرامون در فصل بهار و تابستان افراد را از تابش مستقیم نور آفتاب حفظ کرده و فضای مناسبی را برای استراحت و آسایش فراهم می کند.

طراحی محوطه ویلا

استفاده از آبنماها علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضای سبز, برای خنک کردن محیط نیز بکار می رود. در محوطه سازی به منظور زیبایی بخشیدن و به دلیل آنکه فضاهای باز با کمبود باغچه و خاک روبه رو هستند استفاده از فلاورباکس یا همان جعبه گل مورد توجه قرار می گیرد. پرگولا, فضایی است همانند آلاچیق برای زیباسازی محیط و مکانی برای استراحت که می تواند دارای دیواره های مشبک با گیاهان رونده مانند پیچک باشد.جنس دیواره های پرگولا معمولاً از ترموود همگون با طبیعت است.همچنین استفاده از پل های چوبی به منظور گذر از رود و یا یک مسیر ارتباطی بین دو محوطه به کار می رود.

طراحی محوطه ویلا در شهریار

محوطه سازی حیاط ویلا

طراحی یک ویلای مسکونی با طراحی فضاهای داخلی، حجم و نمای ویلا، محوطه و حیاطی که آن را در برمی گیرد، کامل می شود. معمار از همان ابتدای کار به طراحی محوطه پیرامون بنا و فضاهای باز و نیمه باز توجه دارد. نحوه تعریف رابطه فضاهای داخلی با فضاهای باز و نیمه باز بر کیفیت و عملکرد آنها تأثیر زیادی دارد.
در خانه های ویلایی معمولاً چهار دسته حیاط در نظر گرفته می شود.
۱- حیاط برای دور هم جمع شدن
۲- حیاط بازی
۳-حیاط خلوت
۴- حیاط جلوی ویلا

حیاط نشیمن: این حیاط باید مجاور عرصه خانوادگی از قبیل اتاق نشیمن و غذاخوری باشد. باید توجه داشت که وقتی از حیاط برای غذا خوردن استفاده می شود، باید به آشپزخانه دسترسی داشته باشد. باید از طریق مکان یابی مناسب فضاها و استفاده از فضای سبز و محوطه سازی از دید عابران و همسایگان محفوظ بماند. استفاده از آبنما نیز در چنین فضاهایی الزامی و در کل به زیباتر شدن پروژه ساخت ویلا منجر می شود.
حیاط بازی: این حیاط برای بازی بچه ها و برای فعالیت هایی که در حیاط نشیمن امکان آن وجود ندارد استفاده می شود. این حیاط می تواند مجاور بخش حیاط نشیمن نیز قرار بگیرد و هم چنین به اتاق نشیمن راه داشته باشد.

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی ویلای آقای مستاجران
حیاط خلوت ویلا: این حیاط می تواند در واقع قسمتی از اتاق خواب بوده و برای استراحت و خوابیدن از آن استفاده کرد. این فضا می تواند به اتاق خواب و نشیمن ارتباط داشته باشد. این نوع حیاط باید از عبور و مرور معمولی ویلا جدا باشد.
حیاط جلوی ویلا: علاوه بر انواع حیاط های ذکر شده می توان جلوی ویلا حیاطی در نظر گرفت که علاوه بر ایجاد نمای زیبا، ورود و خروج به ویلا نیز از میان آن صورت بگیرد.

نمونه طراحی ویلا (طراحی و اجرا) شرکت مدرن ویلا