4.4/5 - (25 امتیاز)

نمای ویلا، اولین معرفه ساختمان است پس طراحی نمای ویلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون نما اولین عاملی است که نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند. پس در  مراحل طراحی و ساخت ویلا باید تلاش کرد از همه توانایی‌ها در راستای ارائه نمایی زیبا و خلاقانه بهره برد. نما علاوه بر زیبایی که به ساختمان می‌دهد بر قیمت ساختمان نیز تأثیر می‌گذارد.

 

اهمیت طراحی نمای ویلا

در دنیای پر از سبک‌های مختلف در طراحی نمای ویلا، محدود کردن سبک معماری میتواند چالش بزرگی باشد. نماها چهره هرساختمان هستند و نقش بزرگی در هویت و شخصیت بخشیدن به ساختمان را ایفا میکنند. نمای ویلا نمایانگرسبک و دیدگاه خلاق معماربوده و تصویری از طراحی فضای داخلی ویلا را به نمایش میگذارد. در واقع نمای بیرونی ویلا اولین برداشتی است که دیگران از ساختمان شما خواهند داشت بنابراین نمای ساختمان یکی از آیتم‌های مهم در ساخت و طراحی ویلا بوده  و از این رو بسیار حائز اهمیت است.

نمای ویلا علاوه بر زیبایی و ایجاد جذابیت بصری، در کیفیت ویلا، کیفیت عملکرد بنا و افزایش طول عمر بنای شما نیز موثر است.
جذابیت بصری یک ساختمان وابسته به طرح بیرونی و نمای آن است. یک طرح خوب باعث افزایش عمر ساختمان می‌شود و اثری شاخص و منحصر به فرد در ذهن خواهد داشت.

نکته مهمی‌که باعث می‌شود تا نمای ویلا به این میزان در کیفیت ویلا تاثیر گذار باشد، مصالح و متریال به کار رفته در نماست.
مشخصه‌های فنی و حدود استاندارد‌های مشخصی برای متریال مورد استفاده در نمای ویلا وجود دارد که با دارا بودن این مشخصه‌ها و همچنین رعایت این استاندارد‌ها از یک طراحی نمای اصولی و زیبا می‌توان برخوردار شد.

طراحی دقیق و اصولی نمای ویلا به غیر از جذابیت و زیبایی بخشیدن به ساختار ساختمان باعث محافظت آن در برابر آب و هوا و آسیب‌های مختلف در سالهای طولانی می‌شوداز این رو  این امر انتخاب نمای مناسب را به انتخابی بسیار مهم تبدیل می‌کند.

چگونه نمای مناسب را انتخاب کنیم؟

علاوه بر توجه به شرایط اقلیمی‌،موقعیت جغرافیایی سازه و…در هنگام انتخاب نمای ویلای خود ابتدا سبک و طراحی داخلی ویلا را در نظر بگیرید در حقیقت نمای شما باید  تکمیل کننده و متناسب با فضای داخلی ویلایتان باشد.

مشخصه‌های عمومی‌برای مصالح نمای ویلا

 • استحکام کافی متریال و مصالح به کار برده شده
 • وزن تمام شده و کلی برای هر متریال
 • نحوه اتصال متریال به سازه و بنای ویلا
 • در نظر داشتن قیمت تمام شده و صرفه اقتصادی و ارزش واقعی متناسب با توجه به کیفیت متریال
 • نورپردازی در خور نما و محوطه

مشخصه‌های فنی متریال نما

 • مصالح به کار رفته باید عایق سرما و گرما باشند، در واقع باید ضریب انتقال حرارتی داشته باشند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند.
 • عایق صوتی باشند
 • تمامی‌مواد باید متناسب با شرایط اقلیمی‌مانند آب و هوا، باد و طوفان، میزان آلاینده‌ها انتخاب و استفاده شوند
 • سهولت در استفاده و نصب داشته باشند و مقاوم در برابر افتادن و جدا شدن از نما
 • مقاوم در برابر حریق
 • انعطاف پذیر بودن در اجرا و کاربری سرعت اجرای بالا
 • مقاوم در برابر یخ زدگی و ضربه
 • مقاوم در برابر زلزله و سایر رخداد‌های طبیعی
 • قابلیت اجرا در ارتفاع و برخورداری از حداقل وزن

 

به طور کلی متریالی مناسب اجرای نماست که در کنار تمامی‌ویژگی‌های مذکور از زیبایی لازم در طراحی نمای ساختمان ویلایی برخوردار باشد. در واقع علت عمده اجرای نمای ویلا برای افزایش و حفظ زیبایی نماست; و در عین حال باید کیفیت لازم را نیز به بنا بدهد.

عوامل تأثیرگذار بر طراحی نمای ویلا کدامند؟

فضاهای واسط و نیمه محصور اجزایی جدایی ناپذیر از نمای ویلا هستند. لزوم وجود ارتباط با محوطه ویلا و استفاده از پتانسیل‌های طبیعی، وجود بالکن، تراس و عرشه در طراحی نما ویلا را غیر قابل اجتناب می‌کند. فضاهای این چنینی که بخش‌های داخلی و خارجی ویلا را به هم پیوند می‌دهند و خواه ناخواه نمای ویلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جانمایی این فضاها بر اساس بهترین موقعیت کاربری باید انجام گیرد. برای مثال بهترین موقعیت برای حداکثر نورگیر بودن تعیین می‌شود از این رو نمای ویلا را از حالت یک دست و یک پارچه بودن خارج می‌کند و به نما حجم می‌دهد.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

ترتیب و اولویت وجوه مختلف در طراحی نمای ویلا

جانمایی بخش‌های داخلی در طراحی داخلی ویلا، بر اولویت بندی نمای وجوه مختلف ویلا تاثیر گذار است. مثلا پذیرایی یا نشیمن که نیازمند نور کافیست با بازشوهای بزرگ معمولا در وجه جنوبی یا شمالی بنا قرار می‌گیرد.
نمای اصلی ویلا معمولا وجهی از آن است که ورودی اصلی در آن جهت جانمایی شده است. اندازه، ورودی ویلا بعنوان یک نقطه کانونی در نمای ویلا تاثیر بسیار ویژه ای دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله سبک‌ها و ترفند‌هایی که برای تاکید بر ورودی در نما وجود دارد، قرارگیری آن روی یک سطح بالاتر از همکف و طراحی پله، عقب نشینی و یا پیش آمدگی آن نسبت به سطح نما، استفاده از المان‌های تزئینی مانند قرار دادن ستون، فلاور باکس و یا تندیس‌هایی در مجاور آن است.

محل قرارگیری ویلا یا موقعیت ساختمان ویلایی

موقعیت ساخت ویلا از عواملی است که اگر بخوبی بررسی شود بعنوان فرصت و پتانسیل ویلا سنجیده می‌شود. اما اگر با سهل‌انگاری از کنار آن بگذریم یک عامل معضل ساز به حساب می‌آید. طراحان حرفه‌ای سعی می‌کنند طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن را بر اساس محلی که ویلا در آن قرار می‌گیرد انجام دهند به این صورت که طراحی فرم نما تابع خط آسمان و ناهمواری‌‌های مجاور ویلا خواهد بود. موقعیت ویلا تا حدی تأثیرگذار است که معماران خلاق در بکارگیری مصالح در طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن به بافت مجاور ویلا دقت کرده و سعی می‌کنند از رنگ‌های همخوان با محیط استفاده کنند.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

انواع سبک‌های  طراحی نما ویلایی چیست؟

طراحان و معماران معروف در طراحی‌هایشان از روش خاص و سبک خاصی پیروی می‌کنند به شکلی که اگر شما ساختمان خاصی را ببینید، بدون اطلاع از اینکه طراح آن کیست قادر هستید حدس بزنید که این ساختمان از آثار کدام معمار مشهور است. پس  هر معمار در طراحی نمای ساختمان ویلایی از سبکی که می‌پسندد استفاده می‌کند. اما نکته مهم این است که نظر کارفرما و مالک نیز تعیین‌کننده است. به همین دلیل در سراسر دنیا وقتی کارفرمای خوش‌سلیقه در کنار معماران حرفه‌ای قرار می‌گیرد، یک اثر ماندگار ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب سبک طراحی نما ویلا یک امر سلیقه‌ای است و هر فرد سلیقه‌ ویژه‌ خودش را دارد.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

سادگی و خوانایی نمای ویلا

باید توجه داشت که طراحی نمای ساختمان ویلایی در حالتی ساده، زیبا و خوانا انجام شود زیرا قرار است محیطی آرام و آرامش‌بخش را برای ساکنین فراهم کند. به همین دلیل توصیه می‌شود حداکثر از دو نمونه مصالح استفاده شود و همین‌طور در دو رنگ و از این میزان تجاوز نکند. طراحی نما ویلای شما باید به صورتی باشد که فرصت را برای جلوه گری طبیعت فراهم کند.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

طراحی نمای کلاسیک

نمای کلاسیک یا رومی‌یکی از پرکارترین و با جزییات ترین انواع نمای ساختمان محسوب میشود . تقارن مهم ترین اصول طراحی نمای کلاسیک  به حساب می‌آید. این سبک معماری با ستون‌ها، سنگ‌ و قالب‌های تزئینی با الهام از معماری رومی‌و یونانی مشخص می‌شود. بیشترین متریال استفاده شده در طراحی نمای کلاسیک ساختمان مصالح سنگی هستند. نما کلاسیک دارای پنجره‌های متعدد با خوابگاه‌های زیبا است که نور طبیعی زیادی را واردساختمان   می‌کند. نمای کلاسیک با طراحی پرزرق و برق و سلطنتی که دارد حس وقار را برای ساکنان خود به ارمغان می‌آورد و به صاحبان آن حس تجمل می‌بخشد بنابراین میتوان گفت نمای ساختمان  یک قطعه جدایی ناپذیر برای طراحی کلی یک ساختمان است و این فرصت را برای ایجاد شخصیت در یک ساختمان فراهم می‌کند.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

طراحی نما ویلا نئوکلاسیک

اگر هنوزدرانتخاب سبک خود مردد هستید و می‌خواهید هم سبک کلاسیک رو داشته باشید هم مدرن، اگر هم سادگی را دوست دارید هم ماندگاری، شما به احتمال زیاد فرد میانه روی هستید و باید گفت سبک مناسب شما سبک نئوکلاسیک هست. سبک نئوکلاسیک بیشتر به صورت یک خانه کلاسیک با وسایل مدرن طراحی می‌شود و بین دو سبک کلاسیک و مدرن قرار دارد البته نه به شلوغی و پر زرق و برقی سبک کلاسیک و نه به سادگی  سبک مدرن هست. پلان ویلا نئوکلاسیک نشان دهنده ظرافت و زیبایی معماری کلاسیک است.

نمای ویلا چه ازنظر زیبایی و چه کاربردی بسیار مورد توجه بوده و از این رو انتخاب بهترین و مناسب ترین نما برای ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رعایت تقارن و تناسب در معماری کلاسیک و استفاده از مصالح سنتی مانند آجر سنگ و چوب از ویژگی‌های نمای سبک کلاسیک است. ازاین جهت میتوان تقارن  را یکی از اصول جدا نشدنی در طراحی نما کلاسیک دانست.

نمای کلاسیک حس شکوه و عظمت رو به بیننده القا می‌کند. نمای نئوکلاسیک در واقع از سایر ساختمان‌های کلاسیک و مدرن متمایز است. یکی از ویژگی‌های بارز معماری نما نئوکلاسیک، جلوه دیوار است که به هر قسمت از آن شخصیت منحصر به فردی می‌بخشد. می‌توان گفت که  نئوکلاسیک‌ها از طرح‌های کلاسیک در سبک مدرن استفاده می‌کنند. این سبک نما می‌توان به اجرای تزیینات و طرح‌های کلاسیک به همراه امکانات مدرن و جدید در طراحی نمای ساختمان اشاره کرد. بنابراین سبک نئو کلاسیک به جای زینت با تقارن، ازهندسه ساده استفاده می‌کند.

دید در شب طرح نمای ویلا

مسئله دیگری که نباید آن را فراموش کرد، دید و نمای ویلا در شب است. نورپردازی مناسب و اصولی می‌تواند تأثیر بسزایی در زیباسازی نمای ویلا در شب داشته باشد.

متخصصین شرکت مدرن ویلا همراه شما از ابتدا تا انتهای پروژه خواهند بود.

طراحی نمای ویلا ۴ عامل مهم در طراحی نما

طراحی نمای ویلا در شهرک ویلایی

طراحی ویلا در شهرک ویلایی قوانین و استاندارد‌های خاص خودش را دارد و چیزی که نمای یک شهرک ویلایی را شکل می‌دهد طراحی نمای ویلاهای آن است. در بعضی از شهرک‌ها نمای تمام ویلاها یک تیپ و یک شکل ساخته می‌شوند که سازنده  این ویلاها معمولا یک پیمانکار می‌باشد. اما در اغلب شهرک‌ها، ویلاها نماهای متفاوتی دارند. از این رو برای اینکه هر یک از ویلاها شاخص باشند و چشم‌ها را به خود خیره کنند، طراحی نما در شهرک ویلایی اهمیت دو چندان پیدا می‌کند.

نباید فراموش کرد که نمای ویلا باید متناسب با اقلیم منطقه ای که شهرک ویلایی در آن واقع شده است طراحی شود. برای مثال ویلاهای واقع در شهرک امیردشت مازندران به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل جوی مختلف و رطوبت بالای منطقه اکثرا از سنگ که متریال مقاومی‌است ساخته شده اند و برای اینکه تداعی کننده ی سبک زندگی لوکس باشند نمای اکثر ویلاها به سبک کلاسیک یا کاخ ویلا طراحی شده اند.

به طور کلی نمای ویلا از نظر قیمتی باید متناسب با سایر ویلاها و امکانات شهرک ویلایی باشد که هزینه ی ساخت آن نه خیلی بالاتر و نه خیلی پایین تر باشد تا در زمان فروش آن به مشکل برنخورید.