پلان ویلا یکی از مهمترین آیتمها در طراحی و ساخت ویلاها هستند. اکثر ویلاهایی که سر زبانها می‌افتند به دلیل پلان زیبا و منحصربفرد و نمای ویلای طراحی شده خاص آنها هستند.  هیچ ویلایی به خاطر کیفیت ساخت سازه آن که البته فوق العاده امر مهمی‌در ساخت ویلا است، مشهور و محبوب نمی‌شود.

امروزه نقشه‌های ویلایی در سبک‌های مختلف مدرن، کلاسیک، ایرانی اسلامی‌و … در پلان ویلایی یک طبقه و فلت و پلان ویلایی دوبلکس در همه شهرها موجود هستند. شاید در نگاه اول به یک پلان ویلایی دو طبقه و یا ویلا فلت خیلی از نوع طراحی پلان ویلا و سبک آن سرمان نشود و متوجه سبک اصلی آن نشویم. اما موردی که همه به اتفاق متوجه آن خواهیم شد، دلنشین بودن یا نبودن پلان ویلا خواهد بود.

طراحی ویلا

پلان ویلا

چه بخواهیم و چه نخواهیم پلان ویلا علاوه بر همه دسته بندی‌هایی که در سایت‌های تخصصی معماری انجام می‌گیرد، به دو دسته زیبا و دلنشین و بد پلان و مرده و بی روح تقسیم می‌شود. عباراتی که احتمالا خودتان هم با دیدن برخی از پلان ویلاهای اطراف به زبان آورده باشید.

اما چرا پلان ویلایی و نقشه‌های ویلایی آنقدر مهم و حیاتی شده اند؟ یک پلان ویلایی چه معیارهایی باید داشته باشد تا در زمره پلان‌های دلنشین و زیبا قرار بگیرد؟ اگر مشغول طراحی و ساخت یک ویلا برای خود و یا فروش آن هستید، با ما در ادامه متن همراه باشید تا با معیارهای زیبا و دلنشین جلوه کردن یک پلان ویلایی بیشتر آشنا شوید.

نور و آفتاب

یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی در طراحی پلان‌های ویلایی ، که مخصوصا در پلان ویلایی دوبلکس بسیار حائز اهمیت است ، نور و آفتاب خوردن فضاهای مختلف ویلاست. آفتاب نماد سرزندگی و بیداری و شادابی در منزل شماست. این شادابی و نشاط باید در برخی فضاها عمیقا خود را نشان دهد. فضاهایی در منزل هستند که نیاز به دریافت مستقیم نور آفتاب می‌باشند و اگر نور آفتاب به آنها نرسد ، پلان ویلای شما ارزش خود را از دست می‌دهد.

برای مثال سالن پذیرایی و آشپزخانه از جمله فضاهایی هستند که به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. در طراحی ویلاها باید به جهت تابش آفتاب دقت شده و فضاها با نور آفتاب مستقیم یا غیر مستقیم روشن شوند. نداشتن نور کافی، پلان ویلایی شما را به یک پلان مرده و بی روح تبدیل خواهد کرد که خودتان هم پس از مدتی از آن خسته خواهید گشت.

اندازه مناسب فضاها

یکی از اولین مواردی که به چشم بیننده خواهد آمد ، اندازه فضاهای مختلف ویلاست. اگر یک اتاق کوچکی طراحی کنید که جای سوزن انداختن در آن نباشد، شما در واقع چند متر از فضای ساخت ویلای خود را دور انداخته اید. فضاها در ساخت و طراحی پلان ویلا، علاوه بر اینکه اندازه مناسبی باید داشته باشند، طول و عرض ایده آل نیز باید داشته باشند. یک فضای ۳ در ۱۰ را تصور کنید. ۳۰ متر اندازه کمی‌برای یک اتاق نیست. اما ۳ در ۱۰ که نه اتاق است، نه سالن. فکر کنم قصد طراح از طراحی این قسمت یک راهرو بوده که باید در آن قدم بزنید! برای آشپزخانه باید فضای لازم برای پخت و پز و حرکت بانوی خانه در آن دیده شده باشد. در اتاق فضای لازم برای کمد دیواری‌ها و میز و صندلی کار دیده شود و سالن خانه که بزرگترین فضای خانه را به خود اختصاص می‌دهد، باید با طول و عرض طلایی طراحی شده باشد.طراحی ویلا در شهریار

جاگذاری فضاها در پلان ویلایی

شاید این گزینه شبیه به مورد اول باشد ، اما این کاملا متفاوت با آن است. جانمایی درست فضاها، یک هدیه بزرگ به صاحب ویلا در پلان ویلا است. تصور نمایید که در حمام از داخل آشپزخانه باز شود. وای چه صحنه وحشتناکی، باور کنید این موارد در طراحی پلان ویلایی دیده شده اند. آشپزخانه و سالن باید به سمت نور مستقیم آفتاب باشند، سرویس‌های بهداشتی و فضاهای خصوصی باید به طرز ماهرانه ای از فضاهای عمومی‌جدا شده باشند.

در طراحی پلان ویلایی دوبلکس باید دقت شود محل جانمایی پله‌ها به طرزی باشد که جلوی نور را نگیرد و مزاحم رفت و آمد در مسیر آشپزخانه به سالن و … نشود. پنجره‌های اتاق خوابها باید به فضای درست باز شوند. نیازی نیست شما از پنجره اتاق خواب خود سرویس بهداشتی دم در خانه همسایه را تماشا کنید.

ارتفاع سقف

این مورد مخصوصا در پلان ویلایی دوبلکس بسیار خود را مهم و اساسی جلوه می‌دهد. ارتفاع سقف پایین برای یک پلان ویلا، پایان عمر آن است. تقریبا با هیچ متر و معیاری قابل هضم، بازسازی و درست شدن نخواهد بود. با ارتفاع سقف کوتاه یک فضای بی روح و مرده در منزل خود خواهید داشت که حتی نفس کشیدن در آن را نیز سخت می‌نماید.

ارتفاع سقف یک پلان ویلایی باید از ارتفاع سقف آپارتمانها  معمولی بیشتر باشد. یکی از دلایل خواست مردم برای زندگی در خانه‌های ویلایی، همین دلنشین و آرام بودن فضاهای منزل است که بتوانند به راحتی در آنها رفت و آمد نمایند و هر بار که چشمشان به فضاسازی ویلای خود می‌افتد ، از آن لذت ببرند.

درهای ورودی اصلی و اتاقها

وردی‌های اصلی باید در جایی قرار گرفته باشند که با کوچکترین مزاحمت برای افراد حاضر در خانه بتوان از آنها رفت و آمد نمود. آنها نباید جلوی آفتاب را بپوشانند. تقسیم فضاها به عمومی‌و خصوصی در درجه اول با درهای ورودی اصلی در پلان ویلایی انجام می‌پذیرد. درهای اتاقها هم باید به همین صورت به فضاهای درست باز و بسته شوند. درها باید طوری تنظیم شوند که همه اتاقها امکان استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشند.

بازسازی ویلای شهرک غرب

جمع بندی

تعدادی از نکات ظریف طراحی و اجرای یک پلان ویلایی دلنشین و زیبا را با هم مرور کردیم. پلان ویلا یکی از مهمترین ویژگی‌های ویلای شما را خواهند ساخت. رعایت این نکات ریز و ظریف می‌تواند ویلای شما را از یک ویلای معمولی، به یک ویلای منحصربفرد و خاص تبدیل نماید. حتما در طراحی پلان ویلای خود از یک فرد باتجربه و کاربلد استفاده نمایید. اگر هنوز کسی را در این باره نمی‌شناسید از نمونه کارهای آنها دیدن فرمایید. قلب تپنده خانه خود را به دست هرکسی نسپارید که جز پشیمانی نتیجه دیگری برای شما نخواهد داشت.

نمونه طراحی ویلا شرکت مدرن ویلا