4.5/5 - (11 امتیاز)

طراحی و ساخت ویلا در شیب امروزه طرفداران و علاقه مندان زیادی به خود پیدا کرده است. طراحی ویلا در هر ملک و زمینی با توجه به شرایط و موقعیت زمین و سایر فاکتور‌ها، قیمت‌های متفاوتی دارد و شامل مخارج و هزینه‌های جداگانه می‌باشد.
ممکن است شما زمینی داشته باشید که در شیب واقع شده باشد و در دامنه کوه باشد و مجبور به ساخت ویلا در زمین شیب دار باشید.
امروزه نیز اکثر مردم طراحی و ساخت ویلا خود را در مناطق شمالی که بیشتر زمین‌های کوهستانی و مناطق کوه پایه ای است انجام می‌دهند.
فرآیند ساخت ویلا در زمین شیب دار هم مانند سایر ویلا‌ها در مناطق دیگر است با یک سری تفاوت‌های جزئی که در این پست به آن می‌پردازیم.

طراحی و ساخت ویلا در شیب

نکات ضروری ساخت ویلا در شیب

نکته ضروری ساخت ویلا در شیب در ابتدا آن است که مهندسین زمین را به طور کامل نقشه برداری کنند و سپس طراحی پلان ویلا را با توجه به درصد شیب زمین انجام دهند.
پس از نقشه برداری برای ساخت سازه‌ها، نکته حائز اهمیت آن است که برای ساخت ویلا در زمین شیب دار به مصالح با تراکم بالا نیاز داریم.
همچنین باید جنس متریال دارای حداقل تراکم گرمایی باشند تا رطوبت درون آنها باقی نماند.
نکته بعدی توجه به بحران فرسایش خاک است بخصوص اگر پوشش گیاهی وجود نداشته باشد، اما برای پیشگیری از این بحران، بررسی الگو‌های متفاوت زهکشی بسیار موثر خواهد بود.
همچنین برای انتخاب الگوی مناسب میتوان از ساختمان‌های اطراف نیز الگو برداری کرد.
طراحی ویلا باید به گونه ای باشد که ویلا نباید با سطح و شیب هم راستا باشد.
ساخت ویلا در زمین شیب دار باید از مقاومت بالا و کافی در برابر سیل و زلزله برخوردار باشد، که این نکته مستلزم تخصص و مهارت ویژه ای در طراحی پلان ویلا است.

طراحی و ساخت ویلا در شیب 

برخی مزایای طراحی ویلا بر روی شیب

طراحی ویلا بر روی شیب در کنار سختی‌هایی که ممکن است به همراه داشته باشد، دارای مزایایی نیز هست، از جمله برخورداری ویلا از یک منظره زیبا و لذت بخش، اما باید توجه داشت که آن را توسط یک مهندس معمار حرفه ای انجام داد.
نباید فکر کرد که داشتن شیب یک نقطه ضعف برای ملک شماست، یک معماری خوب و مجرب وجود شیب را به یک نقطه قوت برای زمین شما تبدیل میکند.

ویلا در شیب دارای نمای خاص و جالبی است. یعنی بخشی از ساختمان که ارتفاع کمتری دارد در قسمت مرتفع شیب و بخش دیگر که ارتفاع بیشتری دارد در قسمت پایین شیب قرار میگیرد.
این تضاد یک تعادل ایجاد میکند و نمای ویلا را زیبا تر جلوه می‌دهد.
همچنین باعث می‌شود که بتوانیم در طراحی دکوراسیون داخلی از نیز به بهترین نحو بهره مند شویم.
باید به تعادل وزن ساختمان در نقاط مختلف ساختمان توجه ویژه ای داشت.
به طور کلی طراحی و ساخت ویلا بر روی شیب یک چالش است که هم جنبه‌های مثبت دارد و هم سختی، به این صورت که نمای ویلا شما بسیار شیک و خاص جلوه میکند و در کنار آن باید به نکات ایمنی و هماهنگی با فضا توجه کرد.

هزینه ساخت ویلا در زمین شیبدار

بی شک ساخت ویلایی رویایی در دل دشت‌هایی که زیبایی بکر طبیعت را به چشمان ما هدیه می‌دهد می‌تواند یکی از لذت بخش ترین تجربه‌های زندگی هر فردی باشد. اما واقعیت این است که هزینه ساخت در یک بلوک شیبدار بیشتر از ساختن در یک بلوک مسطح است.

اما چقدر بیشتر؟

 و آیا هزینه اضافی ارزشش را دارد؟

آیا ساختن بر روی یک بلوک شیبدار می‌تواند مزایای واقعی داشته باشد؟

عوامل مختلفی ازجمله طراحی، میزان شیب زمین، دسترسی، گودبرداری، فونداسیون بر هزینه ساخت و ساز در یک زمین شیبدار در مقابل ساخت یک ویلا معادل در یک بلوک مسطح تأثیر می‌گذارد. از این جهت نمی‌توان همانند هزینه ی طراحی ویلا در زمین مسطح  عدد دقیقی را برای ساخت ویلا در زمین شیبدار ذکر کرد. در زمین شیب دار با توجه به فاکتورهای مختلفی که ذکرشده هزینه متفاوت است.

در حالت کلی می‌توان گفت تقریبا 10 درصد هزینه ساخت ویلا در شیب بیشتر از سطح مسطح خواهد بود.