4.6/5 - (62 امتیاز)

بازسازی ویلا یا نوسازی ویلا می‌تواند یک ویلای نوساز را در اختیار شما قرار دهد. ویلاها معمولا دارای طول عمر بالای ۳۰ یا حتی ۵۰ سال هستند. ویلاها معمولا به نسبت وزن کمی‌که نسبت به آپارتمانها و ساختمان‌های بلند مرتبه دارند، نیاز به فونداسیون خیلی بزرگ و سازه‌های سنگین ندارند. البته این به معنای کم اهمیت بودن سازه ویلاها نخواهد بود. بلکه فقط از سنگینی آنها  می‌کاهد. به همین دلایل معمولا عمر یک ویلا بسیار طولانی تر و بیشتر از آپارتمان‌های معمولی هستند.

اما با گذشت زمان احتمالا متریال داخلی ویلاها فرسوده شده، و حتی نقشه‌های ویلاها نیز نیاز به تغییر پیدا می‌کنند. راه حل مناسب، بازسازی ویلا قدیمی‌و یا نوسازی ویلاها می‌باشد. نوسازی‌های ویلا مدرن می‌تواند یک ویلا را از صفر تا صد برای شما نو کند; و بازسازی ویلا نیز تمام عیوب و ایرادات آن را برطرف خواهد نمود و یک خانه جدید با متریال روز و زیبا در اختیارتان خواهد گذاشت.
شک و تردید را کنار بگذارید و برای آشنایی بیشتر با مزایای بازسازی ویلا در ادامه متن با ما همراه باشید.

 

نمونه بازسازی ویلای شرکت مدرن ویلا

تفاوت بازسازی ویلا و نوسازی ویلا چیست؟

نوسازی ویلا و بازسازی ویلا شاید در عبارت بسیار شبیه به هم باشند; و در خیلی از موارد به جای هم استفاده شوند. اما این دو تفاوت‌های اساسی و چشمگیر با یکدیگر دارند.  به مرور زمان علاوه بر قسمتهای ظاهری به کار رفته در ویلا، قسمتهای درونی آن مانند لوله کشی‌ها، سیم کشی و سایر قسمتهای درونی ویلا نیز ممکن است دچار پوسیدگی و خرابی شوند.

بازسازی ویلا احتمالا مربوط به قسمت‌های خاصی از ویلا می‌شود. احتمالا در آن شما فقط قسمتهای ظاهری را تعویض می‌نمایید; و یا به بازسازی قسمتی از پلان ویلا می‌پردازید.  در بازسازی ویلا قاعدتا پلان ویلا دست نخورده باقی می‌ماند.

بازسازی ویلای قدیمی

نوسازی ویلا اما کمی‌متفاوت است; در نوسازی ویلا در اکثر مواقع تمام زیرسازیها و بخشهای درونی سازه ویلا تعویض می‌شوند.  در برخی موارد پلان عوض شده و حتی در مواردی هم کل فضاها به جز اسکلت و فونداسیون دوباره نوسازی می‌شوند.
در واقع پس از نوسازی ویلا، شما با یک ویلای جدید با متریال جدید و حتی نقشه و فضاهای جدید روبرو هستید. بسیاری از ویلاهای قدیمی‌که پلان‌های قدیمی‌و دلگیر دارند، نیاز به نوسازی ویلا خواهند داشت. اما در بازسازی شما احتمالا فقط با متریال جدید روبرو خواهید بود. بیان این تفاوت در این مبحث برای انتخاب هرچه بهتر شما میان یکی از این دو مورد بود، تا برای ویلای خود بهترین انتخاب را داشته باشید.
نوسازی ویلا تقریبا شبیه یک طراحی پلان اولیه است. شما در نوسازی ویلا نیاز دارید با یک متخصص طراحی و اجرای پلان ویلا مشورت نمایید. هرچند بازسازی ویلا نیز نیاز به مشاوره خواهد داشت.

بازسازی ویلای قدیمی

چرا نوسازی ویلا؟

اگر از پلان قدیمی‌ویلای خود خسته شده اید و فضاسازی ویلا دیگر برای شما مناسب نیست. اگر همه قسمتهای ویلا قدیمی‌و پوسیده شده است; و نیاز به بازسازی ویلا دارید. باید از همین امروز شروع نمایید.  یک راه حل سخت و البته پرهزینه در این مواقع کوبیدن و ساخت دوباره ویلا است. کاری که نیاز به پرداخت هزینه‌های هنگفت خواهد داشت.  راه حل بهتر و ساده تر در این مواقع بازسازی ویلا یا نوسازی ویلای خودتان است.
شما در واقع با کاهش هزینه‌های ساخت ویلا تقریبا به یک دهم و حتی کمتر، می‌توانید کار نوسازی ویلای خود را انجام دهید. در عوض یک ویلای نوساز تحویل بگیرید. بله درست شنیدید. در واقع پس از نوسازی ویلا، شما یک ویلای نوساز در اختیار خواهید داشت; که همه قسمتهای آن نو و به روز هستند و تقریبا ویلای شما را برای ۲۰ الی ۳۰ سال آینده تضمین خواهد بود.

بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلا یا خرید ویلای نوساز؟

نوسازی ویلا و یا بازسازی ویلا یکی از شغل‌های پر درآمد در جامعه ما می‌باشد; که بسیاری از افراد به این شغل مشغول هستند. آنها یا یک ویلای قدیمی‌را می‌خرند و آن را نوسازی و یا بازسازی کرده، و دوباره به قیمت بالاتر می‌فروشند; و یا به نوسازی ویلاهای دیگران مشغول می‌شوند; اما برای یک ویلای قدیمی‌انتخاب با شما می‌باشد. باید تصمیم بگیرید که نوسازی ویلا یا بازسازی ویلا را انتخاب نمایید و یا یک ویلای نوساز بسازید. هر کدام مزیت‌های خاص خود را دارند. بعد از بازسازی ویلا شما تقریبا یک ویلای شیک و لوکس خواهید داشت.

نیاز به بازسازی ویلا در زمانی که سن بنا بالا رفته و فرسوده شده و در زمانی که ویلا پاسخگوی نیازهای جدید ساکنین نیست بروز پیدا می‌کند. هدفتان از ویلای جدید هرکدام که باشد بازسازی ویلا کار عاقلانه تری است. از آنجا که هزینه ی خرید ویلای نوساز نست به بازسازی ویلا بیشتر است و تقریبا سه برابر آن تمام میشود پیشنهاد ما بازسازی ویلاست. مخصوصا این مورد در مناطقی که زمین ویلا بسیار با ارزش باشد کاربرد بیشتری پیدا می‌کند. مثلا شهرک امیردشت که از مناطق لوکس و برند مازندران محسوب می‌شود، بازسازی ویلا انتخابی عقلانی ست چون هزینه خرید زمین بسیار بالاست.

در ضمن این نکته را هم فراموش نکنید که سرعت انجام بازسازی ویلا نسبت به ساخت آن از صفر بیشتر بوده و زودتر شما را به هدف نهایی می‌رساند بعلاوه  هم در زمان و هر در هزینه صرفه جویی می‌شود. خوبی بازسازی ویلا در این است که با هر بودجه ای قابل انجام است و بستگی به انتظارات و تغییرات درخواستی شما دارد.

بازسازی ویلای قدیمی

نکات مهم در بازسازی ویلا (مراحل بازسازی ویلا)

اگر شما قصد بازسازی ویلا قدیمی‌خود را دارید و به لحاظ زمانی و مادی در محدودیت هستید، بهتر است برای انجام مراحل مختلف این اقدام، یک اولویت بندی در نظر داشته باشید. چند نکته مهم برای بازسازی ویلا قبل از شروع برای شما گوشزد می‌کنیم.

1- از نظر فنی و تخصصی انجام بازسازی در بخش‌های فنی و تاسیساتی یک ساختمان در اولویت است. لوله کشی‌ها، سیستم برق از جمله این بخش‌ها هستند که باید دقت شود و میزان سلامت بودن آن بررسی و در صورت نیاز تعویض و بازسازی شوند.

این موارد قلب ساختمان ویلای شما محسوب می‌شوند و اگر در صحت و سلامت کافی نباشند موجب ایجاد آسیب در بخش‌های دیگر می‌شود و باعث هدر رفت هزینه و زمان می‌شود.

2- علاوه بر سیستم الکتریکی و مکانیکی ویلا کف پوش‌ها عایق بندی‌های بخش‌های مختلف ویلا است. این موارد نیز از جمله مواردی هستند که موجب خسارات جبران ناپذیر می‌شوند. برای مثال اگر دیوار‌های سرویس بهداشتی از عایق بندی مناسبی برخوردار نباشند موجب انتقال نم و رطوبت به دیوار‌های مجاور شده و پوشش آن را دچار آسیب میکند و همچنین باعث تخریب از اجزای درونی دیوار می‌شود.

3- پنجره‌ها و بازشو‌های ویلا در صورت قدیمی‌بودن و فاصله داشتن درب‌ها و چهارچوب‌ها موجب ایجاد مزاحمت شده و هزینه در این بخش‌ها برای مدیریت و اولویت بندی در اولویت‌های اولیه است.
برای مثال شما ویلا را بعنوان مکانی برای استراحت در روزهای تعطیل انتخاب میکنید، اگر پنجره‌ها دوجداره نباشند و سر و صدای بیرون به راحتی به داخل ویلا منتقل شود موجب کاهش کیفیت زندگی در این محیط است.

4- پس از موارد بالا، نوبت به نماهای داخلی و خارجی ویلا میرسد، این بخش‌های قسمت‌هایی هستند که در اولین لحظه‌ها در معرض نگاه افراد قرار میگیرند و چیزی که کیفیت یک ویلا را در ساخت و اجرا نمایان میکند همین نمای ویلای شماست.

بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلا در چه فصلی مناسبتر است؟

بازسازی ویلا در فصل بهار و تابستان بهتر است. مسئله مهم نور آفتاب است که در فصل بهار و تابستون آفتاب و تابش خورشید بهتر است و در نتجیه اعمال ساختمانی در فضای بیرونی ساختمان زودتر و به راحتی خشک می‌شود و پروسه بازسازی راحتتر جلو خواهد رفت.
البته به جز فصل، آب و هوای هر منطقه بستگی به موقعیت جغرافیایی آن دارد که طبیعتا در هر نقطه متفاوت خواهد بود.

به طور کلی برای تعیین زمان مناسب بازسازی، عوامل دیگری نیز وجود دارد، پیدا کردن یک پیمانکار و کارگران فصلی، زیرا در بعضی زمان‌ها کارگران و مهندسان در اوج فعالیت‌های خود هستند و ممکن است با وقت و دقت کافی به کارتان رسیدگی نشود و از کیفیت مناسب بهره نبرید.
قیمت مصالح و مواد ساختمانی نیز در برخی از مواقع نواسانات زیادی دارد، که عامل مهم دیگری است برای تعیین زمان مناسب.
بطور کلی بهترین زمان برای بازسازی خانه زمانی است که هزینه‌های بازسازی به حداقل برسد.

بازسازی ویلای قدیمی

اگر شما را داخل یک ویلای نوسازی شده رها کنند، احتمالا متوجه نوسازی شدن آن یا نوساز بودن آن نخواهید شد.
این را می‌توانید در ویلاهای نوسازی شده اطراف خود تماشا کنید.
برای نوسازی ویلا و یا بازسازی ویلای خود، به یک طراح و مجری با سابقه در این زمینه مراجعه کرده، و حتی نمونه کارهای او را قبل و بعد از بازسازی ببینید. هم متوجه مهارت او در بازسازی ویلا خواهید شد، و هم یک ویلای بازسازی و یا نوسازی شده را از نزدیک ملاقات خواهید کرد.

این مشورت می‌تواند انتخاب را برای شما ساده تر کند. با انتخاب یک طرح نوسازی خوب و بروز، می‌توانید از نعمت داشتن یک ویلای نو و عالی برخوردار شوید و البته هزینه کمتری نسبت به ساخت ویلا پرداخت نمایید.
پس اگر صاحب ویلای قدیمی‌یا باغ ویلایی قدیمی‌هستید، با یک مشاور و طراح خبره مشورت نمایید و نظر او را جویا شوید. لحظات شیرینی در خانه جدیدتان در انتظارتان خواهد بود.
البته این نکته را هم فراموش نکنید که هزینه بازسازی ویلا و یا نوسازی ویلا، یک سرمایه گذاری پر سود برای شما خواهد بود. ویلاهای نوسازی شده به نسبت بین ۲۰ تا ۵۰ درصد گرانتر از ویلاهای قدیمی‌معامله و خرید و فروش ویلا می‌شوند; و این به معنای افزایش بهای خانه شما به نزدیک دو برابر خواهد بود.

چه بخش‌هایی شامل بازسازی ویلا می‌شوند؟

بازسازی ویلا شامل طیف گسترده ای از فعالیت‌های طراحی و باز طراحی و ساخت یک ویلا میشود. میتواند از یک رنگ آمیزی ساده تا تغییر در چیدمان پلان ویلا یا تعویض و نوسازی لوله کشی‌های ساختمان و احداث استخر و فضا‌های جدید برای محوطه ویلا شامل شود.

در واقع می‌توان گفت تمامی‌قسمت‌های یک ویلا قابلیت آن را دارند تا در بازسازی دست خوش تغییرات شوند و میزان فرسودگی این قسمت و همچنین نیاز‌های جدید ما هست که حدود این تغییرات را شخص میکند.

حال آنکه گاهی ممکن است برای ایجاد زیبایی بیشتر و تنوع در فضا با یک رنگ آمیزی دیوار‌ها و تمیز کردن سطوح بازسازی ویلا خاتمه یابد و یا ممکن است ترکیدگی لوله‌ها و فرسودگی و خرابی تاسیسات مکانیکی ما را وادار به این امر کند.
بازطراحی و بازسازی ویلا می‌تواند در نمای ویلا، دکوراسیون داخلی ویلا، محوطه ویلا انجام شود.
حتی در بسیاری از مواقع این موضوع میتواند گسترده تر شود و با اضافه کردن فضا‌های جدید مانند طبقات جدید و تغییر در چیدمان پلان و یا اضافه کردن بخش جدیدی مثل استخر ما را به فکر بازسازی بیندازد.

در زیر مهم ترین بخش‌هایی که باید در هنگام بازسازی ویلا به آن توجه داشته باشید را برای شما توضیح داده ایم.

بازسازی سالن ویلا

برای بازسازی سالن نیازی به ترمیم کلی نیست و اگر قسمت‌های مهم مثل سیم کشی ساختمان دچار مشکل نشده است می‌توانید با رنگ آمیزی دکوراسیون آن را تغییر دهید.

در بازسازی سالن برای تغییر دیوار می‌توانید از سنگ استفاده کنید اما هزینه آن افزایش می‌یابد.

بازسازی سقف ویلا

در بازسازی ویلا مهم ترین قسمتی که مد نظر افراد می‌باشد قسمت سقف است که باید توسط متخصصان انجام شود.

سقف کاذب به دلیل پایین بودن قیمت آن و موجود بودن در طرح‌های گوناگون موجب شده تا در بازسازی سقف مورد استفاده قرار بگیرد، می‌توانید از کناف و گچ هم برای تغییر شکل سقف هم استفاده کنید.

بازسازی آشپزخانه ویلا

اصلی ترین بخش هر اشپزخانه ای کابینت‌های آن می‌باشد که امروزه در ویلا‌های مدرن و به روز از کابینت‌های ممبران استفاده می‌شود. بهترین مصالح را در آشپزخانه استفاده نمائید چون به دلیل بالا بودن رطوبت و پخت و پز وسایل آن آسیب می‌بیند و خراب می‌شود.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام ویلا

برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام نیاز به سرامیک یا سنگ‌های تیره و کدر است که در صورت کثیف شدن مشخص نباشد. در صورت تخریب دیواره‌های این بخش مراقب باشید که به لوله‌ها آسیبی وارد نشود چون ممکن است بعد از نصب کاشی و یا سنگ نشتی پیدا کند و دوباره نیاز به بازسازی باشد و موجب افزایش هزینه‌های شما خواهد شد.

بازسازی ویلا چقدر زمان می‌برد؟

زمان لازم برای بازسازی ویلا بستگی به اندازه ویلا، میزان بازسازی مورد نظر، و تعداد پیمانکاران و کارگرانی که در پروژه شما مشغول به کار هستند، دارد. همچنین، وجود هر گونه مشکل در ویلا مانند آسیب دیدگی‌های ساختاری و امور دیگر می‌تواند باعث افزایش زمان بازسازی شود.

به طور کلی، یک بازسازی کامل ویلا ممکن است بین چند ماه تا چند سال زمان ببرد. برای مثال، بازسازی یک ویلا کوچک ممکن است تنها چند ماه طول بکشد، در حالی که بازسازی یک ویلا بزرگ و یا تاریخی ممکن است چندین سال طول بکشد. همچنین، اگر تعداد پیمانکاران و کارگران کم باشد، یا در طول پروژه به مشکلاتی برخورد شود، زمان بازسازی نیز افزایش خواهد یافت.

بنابراین، بهتر است قبل از شروع هر پروژه بازسازی، با پیمانکاران متخصص مشورت کنید تا بتوانید برنامه زمانی مناسبی برای بازسازی ویلا خود تعیین کنید

هزینه بازسازی ویلا و مدیریت هزینه‌ها

از آنجا که گفتیم  برای بازسازی ویلا هیچ قاعده خاصی وجود ندارد و دست کارفرما در این موضوع کاملا باز است، در رابطه با هزینه بازسازی ویلا نیز میتوان گفت که با هر بودجه ای میتوان این اقدام را آغاز کرد. تنوع و گوناگونی فعالیت‌های بازسازی در ویلا به علت وسعت و آزادی فضایی بیشتر و مساحت بیشتر این نوع ساختمان‌ها نسبت به ساختمان‌های آپارتمانی می‌باشد.

اما اگر بخواهیم به صورت حدودی هزینه برای بازسازی هر متر ویلا را براورد کنیم میتوان گفت با توجه به میزان و نوع تغییرات، میزان فرسودگی ویلا و همینطور موقعیت قرار گیری ویلا و شرایط محیطی حدودا بین ۱.۵۰۰.۰۰۰ تا ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان در هر متر مربع هزینه بر میدارد.

برای مدیریت هزینه‌های بازسازی بهتر است لیستی از اقدامات دلخواه خود تهیه کنید و بر اساس اولویت‌ها آن‌ها ترتیب بندی کنید.
توجه داشته باشید که قبل از آماده شدن لیست کامل و نهایی کارهای اجرایی، خرید مصالح و مبلمان و تخمین زمان هر کدام باید به مصالح و متریالی که باید خریداری شود و همچنین نیروهای انسانی اجرایی مورد نیاز اشراف داشته باشیم. فراموش نشود که برای انتخاب مصالح مورد نیاز به هزینه و قیمت آن نسبت به کیفیتی که ارائه می‌دهند توجه کنید.

جلوگیری از دوباره کاری‌ها نیز بسیار مهم است چرا که در باز طراحی یک بنا این پتانسیل وجود دارد که گاهی در اولویت و ترتیب بندی اقدامات دچار اشتباه شویم و مجبور به دوباره کاری شویم. پس اگر تخصص کافی در این زمینه نداشته باشید و یا گروه اجرایی و طراحی با تجربه و متخصص انتخاب نکنید امکان ایجاد این اشتباهات بیشتر میشود.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مراحل بازسازی ویلا آشنا کنیم تا در هنگام اجرا دچار مشکل نشوید و به بهترین شکل ممکن این کار انجام شود.
شرکت مدرن ویلا با تیمی‌کاملا تخصصی،  و در واقع بهترین شرکت طراحی و بازسازی ویلا در ایران، آماده همکاری با شما عزیزان می‌باشد.