5/5 - (8 امتیاز)

 

 

 

طراحی فضای سبز ویلا چیست؟

امروزه با توسعه شهرنشینی، آلودگی و شلوغی‌ها متاسفانه باید گفت فضا‌های سبز بیش از پیش  رو به زوال هستند; از این رو از هرگونه استراتژی برای توسعه فضاهای سبز استقبال می‌شود. در بحث محوطه سازی ویلا استراتژی سبز به عنوان یک عنصر اصلی در طراحی ویلا گنجانده شده است. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که دسترسی به پارک‌ها و باغ‌ها و اساسا فضای سبز برای سلامت و رفاه مردم مفید است. در این مقاله، ما نقش فضای سبز ویلا را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهیم. تحقیقات وگزارش‌ها مبنی براین است  که یک فضای سبز خصوصی همچون باغ ویلا با رفاه ذهنی بهتر و سلامت ما طبق ارزیابی‌ها  مرتبط است مطابق با فرضیه جبران سلامت برای فضای سبز، باغ‌های خصوصی اثر محافظتی بیشتری داشتند. توجه به بخش فضای سبز ویلا در حوزه طراحی محوطه  بسیار مهم و حایز اهمیت است زیرا نقش کلیدی در جذابیت ویلا، قیمت ویلا و…ملک شما دارد فضاهای سبز ویلا باید از عناصر حیاتی ویلا باشند بسیاری از ابتکارات رسمی‌و عمومی‌اهمیت روزافزون فضاهای سبز را قبل از هر چیز نشان داده اند.

طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی

طراحی فضای سبز ویلای مدرن سازگار با محیط زیست چگونه ممکن است؟

یاد بگیرید که چگونه هنگام محوطه سازی ویلای مدرن خود انتخاب‌های سازگار با محیط زیست داشته باشید. این ایده‌های محوطه سازی سبز ویلای مدرن شامل مواردی است که در منظره خود چه  بکارید، چگونه آن را آبیاری کنید و نکاتی برای کاهش مواد شیمیایی، آلودگی و زباله‌های باغچه را شامل می‌شود. در واقع طراحی سبز اصطلاحی است که ارتباط تنگاتنگی با بحث‌های زیست محیطی در حال وقوع در جهان داشته است.

واقعیت این است که این مفهوم شامل ادغام چندین رویکرد آگاه از محیط زیست است که در طراحی ساختارها، اشیاء و خدمات در دنیای مدرن استفاده می‌شود. برخی از مؤلفه‌‌های کلیدی مرتبط با این رویکرد شامل استفاده دقیق از منابع انرژی، حفاظت از مواد و ایجاد محیط‌های سبز در عین حال راحت و ایمن است. هنگامی‌که به این فکر می‌کنید که چه چیزی در فضای سبز ویلا بکارید گیاهان در بخش “سبز” محوطه سازی سبز نقش مرکزی دارند.

محوطه سبز ویلا، یک نوع  زیستگاه شهری گرده افشان‌ها و پرندگان است و منظره ای سرزنده از داخل ویلا را ارائه می‌دهد. برای صاحبان ویلا  که نگران پایداری و حفظ محیط زیست  نیز هستند، فضای سبز ویلا چیزی بیش از یک حیاط زیبا است. چگونه می‌توان با محدود کردن مصرف آب، دور ماندن از آفت کش‌ها و علف کش‌های شیمیایی و به حداقل رساندن تاثیر بر محیط زیست، حیاط زیبایی ایجاد کرد. در محوطه سازی ویلا در واقع ما مناظری را طراحی می‌کنیم که با عملکرد طبیعت هماهنگ باشد. هنر و علم طراحی و توسعه منظر باید مانند یک ترکیب موسیقی باشد: سمفونی از بینایی، صدا، طعم و لمس. باید حواس را درگیرکند و روح را تغذیه کند.

طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی

طراحی فضای سبز ویلا در شمال

امروزه افراد زیادی  به خرید یا ساخت ویلا‌هایی با متراژ‌های بالا در شهرهای خوش آب و هوای کشور رو آورده اند. بدین ترتیب طراحی ویلا خصوصا طراحی فضای سبز ویلا در شمال کشور و در کل ساخت ویلا در شمال، با سرعت و ایده‌های جذابی در حال رشد و پیشرفت است. طراحی و محوطه سازی فضای سبز ویلا می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. اما مهم است که بدون برنامه  و کمک از افراد متخصص و مجرب شروع نکنید.

محوطه سازی ویلا  در واقع یک سرمایه گذاری برای چندین سال آینده است پایه و اساس محوطه سازی فضای سبز ویلا یادگیری در مورد دارایی شما، نوع خاک ویلا شما، شرایط رشد و آنچه محوطه  شما برای شکوفایی نیاز دارد است. در ادامه تیم مجرب  مدرن ویلا  به شما کمک می‌کند تا به راحتی از تاکتیک‌های محوطه سازی فضای سبز ویلا برای یک محوطه  سالم با کمترین تأثیرات زیست محیطی استفاده کنید.

طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی

نقش فضای سبز و اهمیت آن در طراحی محوطه ویلا چیست؟

  • حفظ حریم خصوصی ویلا
  • ایجاد دیوار گیاهی و حصار
  • تفکیک و جداکننده فضا‌ها

اصول طراحی فضای سبز ویلا چیست ؟

گیاهان مناسب انتخاب کنید

گیاهان جزء ضروری در طراحی فضای سبز هستند. اگر به دنبال انواع درختان و سایر گیاهان مناسب برای قرار دادن در محوطه بیرونی ویلا خود هستید، به گیاهان بومی‌یا ارقامی‌که از گیاهان بومی‌گرفته شده اند فکر کنید. آنها معمولاً در آب و هوای محلی شما بهتر زندگی می‌کنند. از این رو، آنها به مراقبت زیادی از جانب شما نیاز نخواهند داشت، که منجر به استفاده کمتر از منابع می‌شود. فقط به دنبال گیاهانی نباشید که بومی‌کشور شما هستند. محلی تر از آن فکر کنید شناخت خاک و اکوسیستم خودیکی از اولین کارهایی که باید قبل از انجام یک پروژه محوطه سازی سبز  انجام داد، آزمایش خاک آزمایش میتواند به شما کمک کند تا اسیدیته و سلامت خاک و همچنین مواد مغذی موجود در آن را درک کنید.

محوطه ویلای شما  در واقع یک ریز اقلیم است که  با بررسی زوایای تابش خورشید در محوطه مورد نظر ،میزان سایه و نوع زمینی که دارید به شما  کمک می‌کند تا گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط خاص شما بهتر  رشد کنند. هنگامی‌که به پایداری و محوطه سازی ارگانیک  فکر می‌کنید، مهم است که گیاهی را انتخاب کنید که بتواند در منطقه شما رشد کند و همچنین با مقدار آفتاب و سایه ای که حیاط خاص شما فراهم می‌کند، به خوبی عمل کند. گیاهانی که در شرایط محوطه ویلا شما رشد می‌کنند بدون آفت کش‌ها و علف کش‌ها سالم تر می‌شوند. استفاده از یک گیاه عجیب و غریب اشکالی ندارد، فقط مطمئن شوید که در شرایطی مشابه آنچه منطقه و حیاط شما فراهم می‌کند تکامل یافته است. هرچند بهتر است منابع محلی را برای تامین لوازم باغبانی انتخاب کنید با این عمل شما علاوه بر حمایت از اقتصاد محلی باعث شده اید تا محصولاتی را تهیه کنید که در اکوسیستم شما رشد بهتری کنند. تحقیقات نشان داده است که گیاهان بومی‌و محلی حشرات خوب بیشتری را نسبت به گیاهان وارداتی و غیر بومی‌جذب میکنند.

طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی

از نرده‌ها و دیوارهای طبیعی استفاده کنید

آیا نام دیوار‌های طبیعی تاکنون به گوشتان خورده است؟ چیزی در مورد استفاده از دیوار‌های گیاهی و طبیعی می‌دانید؟ با کاشت ردیفی از درختان، یا شاید ساخت  یک پرچین، می‌توانید سدی را که به دنبال آن هستید به دست آورید. علاوه بر آن، شما مکانی برای حیات وحش محلی برای زندگی و شکوفایی فراهم خواهید کرد اگر از این مرحله فراتر بروید، اگر درختانی را بکارید که در طول زمستان شاخ و برگ‌های خود را در انتهای غربی و جنوبی خانه خود می‌ریزند، می‌توانید یک دیوار ایجاد کنید با ریزش طبیعی و بسیار خیره کننده در حقیقت طراحی دیوار‌های طبیعی در محوطه سازی فضای سبز یک تیر و چند نشان است دیواری که در تابستان‌ها با شاخ و برگ‌های در هم تنیده نقش خنک کننده را ایفا میکند و باعث کاهش هزینه‌ها میشود و در مقابل زمستان‌ها یا ریزش برگ‌ها اجازه ورود نور خورشید را به محوطه ویلا شما میدهد تا بتوانید از نور خورشید نیز بهره مند شوید .

آبیاری فضای سبز ویلا به روش سبز

همه ما استفاده از یک چمن زیبا و سبز را دوست داریم. اما نگهداری از چمن در طول گرمای خشک تابستان می‌تواند به طور باور نکردنی بر آبراهه‌های تاثیر بگذارد. مردم در ماه‌های تابستان مقدار وحشتناکی از آب کاملاً خوب را روی چمن و باغ‌های خود می‌ریزند. در مورد اینکه اجازه دهید چمن شما در فصول گرمتر سال به حالت خوابیده برود، چطور؟ اگر از چمن محلی و بومی‌استفاده می‌کنید، به هر حال برای انجام این کار در منطقه شما برنامه ریزی شده است. اگر احساس می‌کنید که نیاز به آبیاری دارید، فقط برای اینکه کاملاً از بین نرود، این کار را به حداقل انجام دهید. شما می‌توانید با استفاده از مقداری کمپوست مالچ ارگانیک که از رشد علف‌های هرز نیز جلوگیری می‌کند، به مرطوب نگه داشتن مناطق باغ خود کمک کنید امروز سعی طراحان حامی‌محیط زیست برآن است تا با جایگزینی مناسب استفاده از چمن را به حداقل رسانده وبه صرفه جویی این گوهر گرانبها کمک کنند.

اصول طراحی فضای سبز باغ چیست ؟

اگر بخواهید فضای سبز باغ خود را به بهترین و زیباترین شکل ممکن چه ازنظر کارایی و چه از نظر زیبایی طراحی کنید لازم است اصول و استاندارد‌های طراحی فضای سبز باغ را رعایت کنید در ادامه متن به ذکر اصول طراحی فضای سبز میپردازیم

  • بررسی و اندازه گیری دقیق مساحت زمین
  • بخش بندی کلی محوطه
  • تعیین مسیر رفت و آمد
  • اختصاص مساحت ویژه جهت گل کاری و باغچه
  • ایجاد فضای استراحت
  • نورپردازی

چرا از چمن مصنوعی در فضای سبز ویلا استفاده کنیم؟

حقیقتا به اهمیت و تاثیر چمن‌ها در فضاهای سبز و، زیبایی و راحتی را به زندگی ما اضافه می‌کنند واقف و آگاه هستیم. فضای سبز ویلا به عنوان مکانی که دوستان جمع می‌شوند و کودکان در آن بازی می‌کنند، باید تا حد امکان امن باشند. انتخاب ما از لوازم محوطه سازی ایمن و موثر و محصولات مراقبت از چمن از کودهای ارگانیک گرفته تا کنترل طبیعی علف‌های هرز است که سالم ترین و بهترین محیط ممکن را در فضای باز را  ایجاد کرده باشیم.

طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی

استفاده از متریال چمن در طراحی محوطه به خصوص محوطه سازی ارگانیک فضای سبز به حداقل رسیده است امروزه جنبش «بدون چمن» در حمایت از محیط زیست  به طور پیوسته در حال رشد است; و از تبدیل چمن‌ زارها به مناظری که با کمک کمتری رشد می‌کنند، حمایت می‌کند اگر شما هم قصد دارید به کمپین حفاظت از محیط زیست بپیوندید و در حفظ و نگهداری آن با حذف یا کاهش استفاده از چمن در محوطه سازی باغ یا ویلای خود کمک کنید،  میتوانید  از گزینه‌های زیادی که جایگزین چمن در طراحی محوطه باغ یا ویلا هستند بهره مند شوید گزینه‌های کم‌ مراقبت جز گزینه‌های  محبوب در محوطه سازی ارگانیک هستند، مانند  چمن‌های مصنوعی و فرش‌های ساده زندگی  که از گیاهان پوشش‌دار مانند آویشن و شبدر استفاده می‌کنند.