4.9/5 - (12 امتیاز)

فودکورت به چه معناست؟

کلمه فودکورت در لغت به معنی غذا سرا می‌باشد، به طور کلی و به بیان ساده به مجموعه ای از غرفه‌ها و رستوران‌های عرضه کننده انواع غذا‌ها اعم از غذا‌های بین الملی، فست فودها، غذا‌های سنتی که در مکانی کنار یکدیگر دایرشده اند فودکورت گفته می‌شود .فود کورت‌ها معمولا در مراکز خرید و تفریحی ایجاد میشوند، هدف اصلی از طراحی آنها ایجاد فضایی مناسب برای صرف غذا و استراحت مشتریان این نوع مراکز می‌باشد. اولین فودکورت موفق دنیا در مرکز خرید پاراموس پارک در نیوجرسی آمریکا و در سال 1974 ایجاد شد و تا به امروز شاهد رشد و افزایش تعداد این نوع از غذاخوری‌ها در سراسر دنیا  هستیم جالب است بدانید اولین فودکورتی که در ایران، طراحی و اجرا شده فودکورت برج میلاد در تهران می‌باشد. با ما همراه باشید در مقاله طراحی فودکورت شرکت مدرن ویلا.

طراحی فودکورت

فضای داخلی فود کورت شامل چه قسمت‌هایی است ؟

طراحی داخلی فودکورت

همانطور که به آن اشاره کرده ایم فودکورت‌ها از بهم پیوستن رستوران‌های مختلف غذایی تشکیل شده اند .هر غرفه باید دارای یک پیشخوان و یک کانتر فروش اختصاصی باشد. علاوه برا آن  در طراحی فود کورت سالن بزرگی جهت نشستن و صرف غذا و همچنین فضاهایی به عنوان انبار، آشپزخانه،سرویس بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

نکات مهم و عوامل تاثیرگزار در طراحی فودکورت چیست؟

انتخاب تم و کانسپت مناسب فودکورت

انتخاب تم و کانسپت مناسب یکی از مهم ترین فاکتور‌ها در طراحی داخلی فود کورت می‌باشد. برای اینکه فود کورت شما به یکی از منحصربفرد ترین‌ها در میان رقبای خود تبدیل شود لازم است کمی‌هوشمندانه و با برنامه ریزی پیش بروید انتخاب یک تم زیبا متناسب با غذاهایی که سرو میکنید و حتی کانسپت کلی مرکز اصلی پروژه بسیار تاثیرگزار است. در کنار این مهم عوامل دیگری نیز هستندکه هرکدام اهمیت ویژه و بسزایی در موفقیت پروژه شما خواهند داشت.

ضرورت تهویه در طراحی فودکورت

تهویه فودکورت

در طراحی سالن‌های غذا خوری اعم از کافه رستوران‌ها، فودکورت‌ها و… تهویه هوا به عنوان یک عنصر تاثیرگذار شناخته می‌شود. از همان ابتدای طراحی و اجرای فودکورت و حتی نحوه قرارگیری و چیدمان مبلمان و صندلی‌ها باید در جهتی برنامه ریزی گردد که فضا از تهویه مناسب برخورار باشد. پس بهتر است بگوییم تهویه جز مهم ترین الزامات در طراحی رستوران‌ها است و باید به گونه ای باشد که بتواند علاوه بر ایجاد هوایی مطلوب از نفوذ بو‌ها و دود‌های آشپزخانه به فضای داخلی رستوران جلوگیری کند ومحیطی سالم و مطبوع برای مشتریان و کارکنان ایجاد کند.

طراحی فضاهای اختصاصی فودکورت

یکی از روش‌های مهم درطراحی ودکوراسیون داخلی مدرن رستوران، تقسیم بندی فضای رستوران است همانطور که گفتیم فودکورت‌ها از فضا‌های مختلفی تشکیل شده اند یکی از مهم ترین بخش‌هایی که  شاید چندان مهم به نظر نرسد ولی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم طراحی انبار فودکورت است طراحی انبار فودکورت باعث کاهش قابل توجه هزینه‌ها و حفظ مواد اولیه می‌شود.

نورپردازی فودکورت

نورپردازی فودکورت

می‌دانید که اغلب فود کورت‌ها در فضاهای سرپوشیده طراحی می‌شوند،این خود عاملی است که فضا به اندازه کافی از نور طبیعی بهره مند نشود. همین امر باعث شده که توجه ویژه ای به طراحی نورپردازی فودکورت شود.اهمیت نورپردازی بیش از چیزی است که فکر میکنید یک نورپردازی مناسب میتواند به دکوراسیون داخلی فودکورت، به چیدمان مبلمان و میز و صندلی‌ها و حتی  دیوارها جلوه ویژه ای ببخشد و حتی  در مواردی میتواند نواقص را بپوشاند. اهمیت به نورپردازی و تقویت آن و ایجاد یک نورپردازی گرم میتواند مشتریان  بیشتری را به فودکورت شما دعوت کند.

اهمیت رنگ‌ها در طراحی داخلی فودکورت‌ها

رنگ‌ها بخش عمده ای از طراحی داخلی ساختمان را شامل می‌شوند. در حقیقت رنگها قدرت آن رادارندکه به تنهایی فضاها را از یک نواختی در بیاورند و تفاوت‌های بصری جذابی را ایجاد کنند. بنابراین انتخاب یک پالت رنگی مناسب بسیار حائز اهمیت است و نیازمند صرف وقت و توجه زیادی می‌باشد در واقع انتخاب پالت رنگی باید متناسب با تم و کانسپت کلی فودکورت باشد.با انتخاب درست رنگ‌ها جذابیت بصری فضای فودکورت را دو چندان کنید. رنگ‌ها چه از نظر زیبایی شناسی و چه از نظر روانشناسی تاثیر بسزایی بر روحیه و خلق و خو افراد دارند، ومیتوانند احساسات متفاوتی را ایجاد کنند.

آیا دقت کرده اید که معمولا در دکوراسیون داخلی رستوران‌ها و صنایع غذایی از رنگ‌های قرمز، زرد و آبی بیشتر استفاده میشود.به طور مثال از نظر علمی‌ثابت شده است که رنگ قرمز باعث افزایش اشتها می‌گردد. بنابراین انتخاب تم رنگی مناسب برای فودکورت‌ها یکی از عوامل اساسی در جذب مشتری به شمار می‌آید.

طراحی پلان و نقشه فود کورت چگونه باید باشد ؟

پلان فودکورت

در طراحی پلان و نقشه‌های رستوران‌ها به ویزه فودکورت  یک معیار تقریبی در جهت طراحی فضاها تعیین شده است البته نمیتوان آن را یک استاندارد کلی برای هر مساحتی دانست.ولی به طور کلی در طراحی فودکورت‌ها تقریبا نیمی  از فضای کلی ( 60 درصد فضا) به سالن غذا خوری و 40 درصد مابقی به آشپزخانه ، انبار و سرویس‌های بهداشتی اختصاص می‌یابد.

مساحت لازم برای طراحی فودکورت

معمولا طراحی فودکورت‌ها از متراژ 250 متر مربع که کمترین مساحت است شروع می‌گردد تا متراژهای 1000 متر مربع به بالا، به طور معمول در طراحی فودکورت حداقل میزان فضایی که برای هر فرد در نظر گرفته میشود حدود 3 متر مربع  و حداکثر فضا 6 متر مربع برای هر فرد می‌باشد که این میزان به مساحت کلی وابسطه است به طور مثال شما فضایی 1500 متر مربعی را جهت طراحی فود کورت در اختیار دارید  با توجه به معیار کلی در طراحی فودکورت‌ها حدود 900 متر مربع( 60 درصد  فضا کلی ) به عنوان فضای نشیمن با گنجایش 200 صندلی و 600 متر مربع ( 40 درصد از متراژ کلی) در جهت طراحی آشپزخانه، انبار و سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفته میشود. در حقیقت اساسی ترین هدف از این تقسیم بندی پاسخگویی کامل به نیاز‌های مشتریان و کارکنان است.

طراحی داخلی فودکورت تا چه اندازه به میزان فروش و جذب مشتری کمک میکند؟

طراحی داخلی فودکورت

در این قسمت میخواهیم به آن بخش از اصول مارکتینگ بپردازیم که گاهی بسیاری از مدیران آن را نادیده میگیرند، یکی از راههایی جذب مشتریان در میان صنف‌های غذایی از جمله رستوران‌ها ، فودکورت‌ها و حتی فست فود‌ها این است که در وهله اول بتوانید یک ظاهر منحصربفرد به موسسه خود ببخشید. درحال حاضر سبک‌های مختلفی از طراحی داخلی فودکورت رواج دارند که  در میان افراد از محبوبیت قابل توجه ای  برخوردار اند. عوامل مهم و حیاتی که باعث می‌شوندمشتریانتان بارها و بارها شما رو انتخاب کنند. از طراحی ظروف گرفته تا طراحی داخلی مدرن با نورپردازی‌های ویژه و فضا سازی‌های منحصربفرد که همگی  به منظور راحتی و جذب هرچه بیشتر مهمانان است.  و هر یک در ایجاد فضای داخلی مدرن رستوران سهیم هستند.

این را بدانید که  حتی اگه فودکورت شما بهترین و با کیفیت ترین غذا‌های دنیا را ارائه دهد ولی از طراحی داخلی مناسبی برخوردار نباشد ،هیچ مشتری ای برای بار دوم و سوم به آن جا مراجعه نخواهد کردو حتی مجموعه شما را نیز به کسی معرفی نمی‌کند.توجه به طراحی و دکوراسیون داخلی فود کورت به اندازه کیفیت غذایی که در آن سرو میکنید مهم است زمانی که مشتری شما با فضایی که طراحی کرده اید ارتباط برقرار میکند و احساس ارامش و راحتی بیشتری دارد و قطعا برای شما فروش بیشتر به ارمغان می‌آورد.

سخن پایانی

در این دنیای مدرن امروزی هر قدر که رو به جلو حرکت میکنیم نیاز‌های ما نیز  مدرن تر می‌شوند.در بحث طراحی فودکورت‌ها و رستوران‌ها نیز نیاز به یک طراحی مدرن بیشتر حس می‌شود معمولا سالن‌های مخصوص ضیافت در رستوران‌ها و کافه‌ها محلی برای جشن‌های خاص افراد در مهم ترین لحظات زندگیشان است. به همین دلیل توجه ویژه ای به طراحی آن‌ها میشود. همکارما در گروه طراحی و معماری مدرن ویلا همراه شما هستند تا با یک طراحی منحصربفرد لحظات بینظیری را به شما و مشتریان مجموعه تان هدیه دهند.