4.4/5 - (9 امتیاز)

روف گاردن چیست و چرا مورد استقبال قرار گرفته است؟

امروزه به خصوص در این چند ساله اخیر که دورتا دورمان پوشیده شده از جنگل‌های بتنی بسیاری از افراد تمایل بیشتری به طراحی و اجرای روف گاردن و ایجاد فضایی سبز و دنج در بام ساختمان‌ها ی خود را دارند. این پوشش گیاهی بر روی بام و دیوار‌ها میتواند مکمل سبز شهری باشد و مزایای آن از نظر حرارتی غیر قابل انکار است. یکی از گزینه‌های امیدوارکننده برای محیط‌های شهری، سر سبز کردن ساختمان‌ها است. روف گاردن، اگر چه معنا  مفهوم جدیدی نیست، اما درصد سرسبزی را در مناطق شهری افزایش می‌دهد و فضای سبز شهری که با افزایش جمعیت و  ساخت و ساز‌های فشرده در حال نابودی است را به طبیعت بازمی‌گرداند.

با ایجاد بخش کم استفاده از ساختمان‌ها، مانند پشت بام‌ها  می‌توان بخش  جدیدی از پوشش گیاهی را ایجاد کرد بنابراین پرداختن به این موضوع بسیار مورد توجه بوده و بخش جذابی برای مخاطبین خود خواهد بود. شاید یکی از عمده ترین دلایل استقبال عموم از روف گاردن‌ها بر می‌گردد به کمبود فضای خانه‌ها و به نوعی آپارتمانی شدن سبک زندگی افراد جامعه است از این رو طراحی و اجرای روف گاردن برای دستیابی به فضایی گرم، دنج و سرسبز می‌تواند بسیار ایده ال باشد. اما آیا فقط طراحی و ساخت روف گاردن به تنهایی کافی است؟ آیا این پایان کار است؟ قطعا در پاسخ به این سوال جواب منفی است. باید بدانید که مهم ترین و اساسی ترین مرحله  در طراحی و ساخت روف گاردن ویلا و فضای سبز بام بحث مراقبت و نگهداری از روف گاردن است.

هزینه نصب و نگه‌داری روف گاردن ویلا

اجرای منظرهای سبز از جمله روف گاردن  و دیواره ای سبز به دلایل بسیاری معمولا هزینه بالاتری از دیوارهای معمولی را به پروژه تحمیل می‌کنند از جمله این هزینه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از سازه‌ای اضافه بر روی بام و دیوار‌ها، هزینه‌های مربوطه به نصب و راه‌اندازی، بکارگیری مهندسین و کارگران حرفه‌ای و متخصص، نصب سیستم آبیاری، نیاز به مراقبت و نگه‌داری دایمی‌برای حفظ طراوت گیاهان، ضرورت نصب لایه‌ی اضافی عایق بر روی بام از موارد مهمی‌هستند که اجرای این روف گاردن  را مستلزم صرف هزینه‌ی قابل توجهی میکند. اما باید توجه داشته باشید نباید همه چیز را از بعد مالی نگاه کرد هرچند اگر هم قصد شما فقط ساخت و ساز و فروش نیز باشد با ایجاد چنین فضا‌هایی علاوه بر ده‌ها مزایا زیست محیطی  قطعا باعث افزایش  ارزش ملک شما نیز میشود.

راه‌های نگهداری و مراقبت از روف گاردن و فضای سبز بام چیست؟

همانطور که گفتیم ساخت روف گاردن فقط به طراحی و اجرای آن خلاصه نمی‌شود; بلکه نگهداری و مراقبت از همان ابتدا  آغاز میگردد. چه در روند طراحی و انتخاب ملزومات کاربردی و مقاوم و چه بعد از اجرا بسیار مهم و حائز اهمیت است .در گام نخست انتخاب المان‌های و پوشش گیاهی مناسب  و هم سو با بافت و اقلیم محیط مطرح است. معمولا گیاهان مخصوص کاشت در بام‌ها آزمایش شده اند اما به این معنا نیست که بتوان انها را به طور کامل با هر بافت محیطی سازگار نمود.

قطعا مراقبت از هرچیزی میتواند باعث طول عمر بیشتر و بهره برداری بهتر آن گردد. بنابراین رسیدگی و مراقبت درست و اصولی از روف گاردن ویلا میتواند باعث حفظ هرچه بیشتر و بهتر زیبایی ظاهری روفگاردن شود و در نتیجه به فضای سبز بام ما طول عمر طولانی تری ببخشد.

نگهداری از روف گاردن یا بام سبز به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش نگهداری از سازه و بخش نگهداری از گیاهان موجود در فضای ایجاد شده است. عبارت نگهداری از سازه شاید کمی‌کلی باشد پس بیاید آن را به زبان ساده تری بیان کنیم، نگهداری از سازه در واقع شامل نگهداری مبلمان و نگهداری ایزولاسیون است. و بخش دوم که نگهداری از گیاهان است شامل نگهداری از فضای سبز ، بخش گیاهی و زنده روف گاردن می‌شود.

اصول اولیه و ابتدایی نگهداری از روف گاردن

کنترل وضعیت خاک و زهکشی

یکی از موارد مهم در نگهداری روف گاردن بحث ایجاد زهکشی مناسب و کنترل دایمی‌آن است  همانطور که میدانید  گیاهان در اکثر مواقع همه  آب را به خود جذب نمی‌کنند بنابراین  این آب اضافی باید به کمک یک سیستم زهکشی مناسب، تخلیه شود تا برروی بام جمع نشود و باعث نفوذ به داخل ساختمان و نشت و نم آن نگررد .با توجه به همین امر مهندسان حرفه ای در طراحی روف گاردن ویلا قبل از هرچیزی لایه‌های زهکشی مناسب به هر نوع پوشش گیاهی را انتخاب میکنند تا بتوانند از ایجاد هر نوع خسارتی در آینده جلوگیری کنند.

یکی دیگر از موارد ویژه ای که در بحث نگهداری از روف گاردن باید به آن توجه داشت بررسی وضعیت لایه‌های زهکشی در فاصله زمانی مشخصی است  تا در صورت نیاز چاره ای  اندیشیده شود

آبیاری  و تغذیه گیاهان بام سبز

می‌دانید که ایجاد روف گاردن در بام به خودی خود باعث ایجاد وزن قابل توجهی در پشت بام میشود بنابراین گیاهان کاشته شده در بام سبز در عمق بسیار کمی‌از خاک کاشته میشوند تادر حد ممکن این وزن و فشار را کاهش دهند به همین علت معمولا گیاهان نمیتوانند تغذیه کافی خود را از خاک به دست بیاورند .در چنین شرایطی باید کوددهی مغزی  با برنامه ریزی و در زمان‌های تعیین شده صورت گیرد. بهترین روش آبیاری گیاهان روف گاردن استفاده از سیستم آبیاری قطره بود است .چنانچه به این سیستم دسترسی ندارید میتوانید از اسپری‌های دستی استفاده کنید توجه داشته باشید ابیاری باید در زمان‌های مشخص و در اندازه کافی صورت بگیرد زیاد یا کم بودن آن میتواند به گیاهان آسیب برساند .

نور و نورپردازی در روف گاردن ویلا

مسئله بررسی نور جز مواردی است که باید در همان مراحل اولیه و در زمانی طراحی و اجرای روف گاردن به آن رسیدگی شود. با توجه به نقش نور در رشد گیاهان میتوان گفت نور یکی از فاکتور‌های ویزه در بام‌های سبز میباشد به طور مثال بعضی از گیاهان بسیار حساس هستند و نباید در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند و در مقابل آن درخچه‌هایی زینتی همچون اقاقیا نیازمند نور بسیار زیاد میباشد و باید در روف گاردن‌های سرباز استفاده گردد.

اصول نگهداری از سازه و ایزولاسیون در روف گاردن چیست؟

کسب اطلاعات و به نوعی آشنایی و آموختن در هر حوزه ای میتواند به ما کمک شایانی کند. چه در بحث مالی و هزینه‌های تمام شده طراحی ویلا، و چه از نظر وقت و استفاده بهینه تر. بنابراین قبل از هرچیزی سعی کنید بیاموزید هرچند کوتاه و مختصر ما سعی داریم تا با بیان نکاتی اصولی در نگهداری روف گاردن یا بام سبز، همراه شما در این راه باشیم .

نگهداری از سازه فلزی و چوبی و ایزولاسیون

با کمی‌جست و جو و با سرچ مبلمان فضای باز میتوانید به اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید; و تا حد بسزایی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و در کنار کاهش هزینه‌ها قطعا با یک انتخاب درست به طول عمر مبلمان بیافزایید.بنابراین بهتر است به اصول نگهداری مبلمان فضای باز واقف و مسلط باشید.

همانگونه که گفتیم نگهداری سازه از همان ابتدای طراحی و اجرای بام سبز آغاز میگردد. زمانی که با علم و هوشمندانه استارت طراحی ویلا را میزنید دیگر نیازی به خرید سازه‌های گران قیمت ندارید ، شما میتوانید هر زمانی که از سازه‌های فلزی استفاده میکنید آن‌ها را با پرایمر‌ها و ضد زنگ‌ها پوشش دهید .با علیق کردن و ضد زنگ نمودن سازها‌های فلزی آنهارا در برابر رطوبت و زنگ زدگی محافظت کنید و باعث افزایش طول عمر و دوام آنها شوید  چنانچه از سازه‌های چوبی استفاده میکنید حتما آنها را کاور و روکش مقاوم کنید تا آنها را در برابر تابش نور خورسید حفظ کنید  و این خود یکی از راههای نگهداری از روف گاردن ویلا است.

آیا میدانستید مراقبت از عایق تا به چه اندازه مهم بوده است و تا چه حدی نیازمند دقت و توجه است، ایزولاسیون و عایق بام در هرصورتی مهم است چه زمانی که از بام هیچ استفاده ای نمیشود و چه آن زمانی که تصمیم به طراحی و ساخت روف گاردن در آن را دارید.

سخن پایانی

طراحی روف گاردن با توجه به افلیم و خواسته‌های کارفرما کاملا از یکدیگر متمایز طراحی میشوند و نیازمند زیر ساخت‌های مخصوص به خود هستند اما میتوان گفت شرایط نگهداری و مراقبت از آن‌ها تا حد بسیاری مشابه است.  همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، روش‌ها و اصول نگهداری روف گاردن ویلا به کیفیت اجرای اولیه و توانایی‌های تیم طراحی روف گاردن بستگی دارد؛ کاملا واضح  است که هرچقدر زیرساخت‌های اولیه با استانداردهای بالایی اجرا شوند، نیاز به بررسی‌های دوره‌ای کمتر خواهد شد.