توضیحات

ویلای جهان ویلا-آقای دهقانی

ویلای جهان ویلا دهقانی

محل پروژه: کرج – شهرک جهان ویلا
کارفرما: جناب آقای دهقانی
طراحی معماری: گروه تخصصی مدرن ویلا
مساحت زمین: ۱۰۰۰ متر مربع
مساحت بنا: ۴۴۰ متر مربع
سال طراحی و اجرا: ۱۳۹۷

ویلای جهان ویلا دهقانی

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————

شهرک جهان ویلا در حاشیه شهر کرج و در منطقه ای خوش آب و هوا با مناظر طبیعی زیبا قرار دارد که بسیاری از ساکنین کلان شهر تهران و شهرهای اطراف برای اقامت تعطیلات و آخر هفته آنجا را به عنوان تفرجگاه و استراحتگاه خود انتخاب می‌کنند.

ویلای جهان ویلا دهقانی
ویلای حاضر با توجه به عملکرد خود به عنوان استراحتگاهی دنج و آرام، با کانسپت تلفیق فضای داخل و خارج و ارتباط بین ساختمان و طبیعت طراحی گردیده است.
در این پروژه با کمک فرم‌های مدرن و بازشوهای وسیع و ترکیب احجام و عملکردهای مختلف،موفق به خلق فضایی دلنشین و آرامش بخش همراه با جذابیت‌های بصری شده ایم و بدین صورت کیفیت بالایی از مفهوم خانه ارایه شده است.

طراحی حجم ویلا:

در طراحی فرم ویلا سعی شده بر اساس عملکردهای فضاها، فرم متناسب با آن فضا انتخاب شود.به عنوان مثال فضای نشیمن و پذیرایی همراه با بار و آشپزخانه به صورت یکپارچه و وسیع با پنجره‌هایی از کف تا سقف، که سرتاسر دیوار مقابل محوطه را در بر می‌گیرد،طراحی گردیده تا ضمن ایجاد حس وسعت و آزادی، به لحاظ بصری و عملکردی ارتباط قوی بین داخل و محوطه برقرار سازد.در طراحی اتاق‌های خواب هم از فرم باکس‌های چوبی استفاده شده که در آن یک تراس بزرگ و سرتاسری به عنوان حدفاصل فضای داخل و خارج قرار داده شده است.
در نهایت ترکیب احجام بسته در فضای خصوصی و احجام باز در فضای عمومی‌یک کلیت یکپارچه از ویلایی مدرن و لوکس خلق می‌کند که به راحتی با فضای لنداسکیپ ارتباط برقرار می‌کند.

ویلای جهان ویلا دهقانی

طراحی داخلی ویلا:

در طراحی فضای داخلی این ویلا انتخاب مصالح و فرم بر اساس عملکرد هر بخش صورت گرفت. به این صورت که برای فضاهای عمومی‌و جمعی جداره‌های باز و شفاف با مصالح رنگ سرد مثل سنگ و سیمان با شیشه در نظر گرفته شد و برای فضاهای خصوصی مثل اتاق‌های خواب که در طبقه بالای ساختمان قرار دارند، از متریال‌های گرم مانند چوب و پارکت استفاده شد.بنابراین طراحی بنا بر اساس نیاز‌های استفاده کنندگان شکل گرفت.

ویلای جهان ویلا دهقانی

ویلای جهان ویلا دهقانیویلای جهان ویلا دهقانی

طراحی لنداسکیپ:

در پروژه‌های ویلایی به دلیل ماهیت استراحتگاهی و آرامش گاهی فضا،کیفیت محوطه و فضای خارج از ساختمان تاثیر زیادی بر کیفیت ویلا و موفقیت پروژه دارد.
از این رو در طراحی لنداسکیپ این ویلا، سعی بر این شده تا ضمن استفاده از عملکردها و امکانات متنوع، یک نوع‌هارمونی و هماهنگی بین کلیه فضاها و تعامل قوی با فضای سبز ایجاد گردد.
در مجاورت فضای نشیمن داخلی ویلا، با عبور از یک سکوی بزرگ با کف سنگی که دو میز با سایه بان چتری بزرگ در آن قرار دارد،به یک استخر زیبا می‌رسیم که از دو طرف با دو فضای آبنما و سکوی آفتاب گیری احاطه شده است. همچنین در ضلع شمالی استخر یک فضای نشیمن محوطه ای طوری طراحی شده که ارتفاع چشم افراد تقریبا با ارتفاع سطح آب برابر باشد و تصویری زیبا از آب و آبنما ارایه گردد.
ضلع جنوبی استخر که بصورت ویوی بی نهایت طراحی شده به یک آتشدان خطی منتهی می‌شود تا ترکیب حرکت و ریزش آب در کنار شعله‌های آتش بر جذابیت هرچه بیشتر فضا بیفزاید.

ویلای جهان ویلا دهقانیویلای جهان ویلا دهقانی

در سمت غرب استخر یک آبنمای دیوار خیس طراحی شده است که با فضای استخر پیوسته بوده و بوسیله چند اسلب سنگی به عنوان مسیر حرکتی جدا می‌شوند.
در طرف دیگر آن هم یک سکوی چوبی با ارتفاع ۳ پله بالاتر از تراز آب تعبیه شده که دو تخت آفتاببگیر روی آن قرار می‌گیرد.
در انتهای فضای محوطه و در مقابل استخر، یک پرگولای مدرن با ترکیب متریال‌های سیمان و چوب ترمو قرار می‌گیرد که شامل نشیمن و فضای باربی کیو و بار می‌باشد.
همچنین در طراحی فضای سبز لنداسکیپ، از انواع گیاهان تزیینی با رنگ‌های متنوع استفاده شده تا ضمن بهره مندی از پوشش سبز،کیفیت بصری فضا افزایش یابد.

ویلای جهان ویلا دهقانیویلای جهان ویلا دهقانی