توضیحات

ویلای جهان ویلا-آقای دهقانی

محل پروژه: کرج – شهرک جهان ویلا
کارفرما: جناب آقای دهقانی
طراحی معماری: قاسم ناییجی – مرجان رفعتی
مساحت زمین: 1000 متر مربع
مساحت بنا: 440 متر مربع
سال طراحی و اجرا: 1397


شهرک جهان ویلا در حاشیه شهر کرج و در منطقه ای خوش آب و هوا با مناظر طبیعی زیبا قرار دارد که بسیاری از ساکنین کلان شهر تهران و شهرهای اطراف برای اقامت تعطیلات و آخر هفته آنجا را به عنوان تفرجگاه و استراحتگاه خود انتخاب میکنند.
ویلای حاضر با توجه به عملکرد خود به عنوان استراحتگاهی دنج و آرام، با کانسپت تلفیق فضای داخل و خارج و ارتباط بین ساختمان و طبیعت طراحی گردیده است.
در این پروژه با کمک فرم های مدرن و بازشوهای وسیع و ترکیب احجام و عملکردهای مختلف،موفق به خلق فضایی دلنشین و آرامش بخش همراه با جذابیت های بصری شده ایم و بدین صورت کیفیت بالایی از مفهوم خانه ارایه شده است.

طراحی حجم ویلا:

در طراحی فرم ویلا سعی شده بر اساس عملکردهای فضاها،فرم متناسب با آن فضا انتخاب شود.به عنوان مثال فضای نشیمن و پذیرایی همراه با بار و آشپزخانه به صورت یکپارچه و وسیع با پنجره هایی از کف تا سقف، که سرتاسر دیوار مقابل محوطه را در بر میگیرد،طراحی گردیده تا ضمن ایجاد حس وسعت و آزادی، به لحاظ بصری و عملکردی ارتباط قوی بین داخل و محوطه برقرار سازد.در طراحی اتاق های خواب هم از فرم باکس های چوبی استفاده شده که در آن یک تراس بزرگ و سرتاسری به عنوان حدفاصل فضای داخل و خارج قرار داده شده است.
در نهایت ترکیب احجام بسته در فضای خصوصی و احجام باز در فضای عمومی یک کلیت یکپارچه از ویلایی مدرن و لوکس خلق می کند که به راحتی با فضای لنداسکیپ ارتباط برقرار می کند.

طراحی ویلای مدرن

طراحی داخلی:

در طراحی فضای داخلی این ویلا انتخاب مصالح و فرم بر اساس عملکرد هر بخش صورت گرفت.به این صورت که برای فضاهای عمومی و جمعی جداره های باز و شفاف با مصالح رنگ سرد مثل سنگ و سیمان با شیشه در نظر گرفته شد و برای فضاهای خصوصی مثل اتاق های خواب که در طبقه بالای ساختمان قرار دارند، از متریال های گرم مانند چوب و پارکت استفاده شد.بنابراین طراحی بنا بر اساس نیاز های استفاده کنندگان شکل گرفت.

طراحی داخلی ویلای مدرن

طراحی داخلی ویلای مدرنطراحی داخلی ویلا مدرن

طراحی لنداسکیپ:

در پروژه های ویلایی به دلیل ماهیت استراحتگاهی و آرامش گاهی فضا،کیفیت محوطه و فضای خارج از ساختمان تاثیر زیادی بر کیفیت ویلا و موفقیت پروژه دارد.
از این رو در طراحی لنداسکیپ این ویلا، سعی بر این شده تا ضمن استفاده از عملکردها و امکانات متنوع، یک نوع هارمونی و هماهنگی بین کلیه فضاها و تعامل قوی با فضای سبز ایجاد گردد.
در مجاورت فضای نشیمن داخلی ویلا، با عبور از یک سکوی بزرگ با کف سنگی که دو میز با سایه بان چتری بزرگ در آن قرار دارد،به یک استخر زیبا میرسیم که از دو طرف با دو فضای آبنما و سکوی آفتابگیری احاطه شده است. همچنین در ضلع شمالی استخر یک فضای نشیمن محوطه ای طوری طراحی شده که ارتفاع چشم افراد تقریبا با ارتفاع سطح آب برابر باشد و تصویری زیبا از آب و آبنما ارایه گردد.
ضلع جنوبی استخر که بصورت ویوی بی نهایت طراحی شده به یک آتشدان خطی منتهی می شود تا ترکیب حرکت و ریزش آب در کنار شعله های آتش بر جذابیت هرچه بیشتر فضا بیفزاید.
در سمت غرب استخر یک آبنمای دیوار خیس طراحی شده است که با فضای استخر پیوسته بوده و بوسیله چند اسلب سنگی به عنوان مسیر حرکتی جدا می شوند.
در طرف دیگر آن هم یک سکوی چوبی با ارتفاع 3 پله بالاتر از تراز آب تعبیه شده که دو تخت آفتاببگیر روی آن قرار میگیرد.
در انتهای فضای محوطه و در مقابل استخر، یک پرگولای مدرن با ترکیب متریال های سیمان و چوب ترمو قرار می گیرد که شامل نشیمن و فضای باربیکیو و بار می باشد.
همچنین در طراحی فضای سبز لنداسکیپ، از انواع گیاهان تزیینی با رنگ های متنوع استفاده شده تا ضمن بهره مندی از پوشش سبز،کیفیت بصری فضا افزایش یابد.

طراحی لنداسکیپ وبلا مدرنطراحی و ساخت ویلا مدرن