تفکیک فضا در ویلا های مدرن

سیک های طراحی ویلا  یک ارتباط مناسب حرکتی بصری بین اجزاء مختلف ویلا از درب ورودی گرفته تا محوطه داحلی و حارجی ویلا ایجاد میکند و این امکان را فراهم میکند که دسترسی آسان به بخش های مختلف ویلا برای ساکنان آن به آسانی فراهم شود. در تفکیک فضا ها از سبک های مختلفی استفاده میشود اگر تمایل به داشتن ویلایی به حال و هوای کلاسیک داشته باشید معماری آن نیز به صورت کلاسیک خواهد بود و در صورتی که ویلایی با حال و هوای مدرن را لذت بخش بدانید معماری آن نیز بصورت مدرن برای شما انجام خواهد شد.در هر صورت با هر سبک و سیاقی که ویلا ساخته شود لازم است که یک پلان معماری مناسب و مطلوب تهیه شود تا تمام بخش ها را با قسمت ورودی ویلا در نوعی ارتباط مناسب خود قرار دهد. در حقیقت تفکیک فضا مبحث سبک های طراحی ویلا در رشته معماری از بخش های سخت و زمان بر به حساب می آید چرا که قرار گیری هر عنصر در جای مناسب خود از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر عناصر ویلا به درستی در جای مناسب خود قرار نگیرند بعد ها ساکنان ویلا را نه تنها در عبور و مرور آسان در ویلا بلکه در داشتن چشم اندازی زیبا از ویلا نیز دچار مشکل خواهد کرد.

سبک طراحی ویلای مدرن

دوری از طبیعت شاید یکی از تلخ ترین عارضه های زندگی این روزهای ساکنان کلان شهرهاست. شهرک های ویلایی و باغ های سرسبز اطراف آن گزینه بسیار مناسبی برای تجربه یک زندگی آرام و خارج از محیط شهری است. در سبک طراحی وبلای مدرن سعی می شود با ایجاد حجمی یکپارچه و منسجم ضمن گستردگی نما در چند جهت، در داخل بنا نیز فضا یکدست، دلباز و بزرگ به نظر برسد. با استفاده از فرورفتگی در پوسته ویلا ضمن اینکه یک نمای دوبعدی به سه بعدی تبدیل می شود، باعث ایجاد سایه اندازی در نما شده و خصوصا پس رفتگی در محل بازشوها از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری خواهد کرد.

ایده طراحی ویلای مدرن

۱.خلوص،سادگی و خوانایی
۲.گشایش و روشنایی
۳.حس تعلق،خاطره انگیزی و حس خلوت و آرامش در فضای داخلی
۴.احترام به زمینه و محیط پیرامون

در طراحی داخلی ویلای مدرن سعی می شود با ایجاد پنجره های قدی بزرگ به سمت باغ و ایجاد یک دید مرکزی به عنوان قلب خانه بیشترین دید به سمت باغ ایجاد شود. معمولا اتاق مهمان در کنار آشپزخانه در همکف قرار می گیرد و آشپزخانه با یک در به فضای مجاور حیاط و استخر اتصال پیدا می کند.

سیک طراحی ویلا مدرن

سبک طراحی ویلای کلاسیک چیست؟

معماران این سبک، معماری کلاسیک را یک معماری لایزل و بی زمان می دانند. اصول این معماری همانند نظم،تناسب، تقارن ، هماهنگی و کمال که در زمان یونان باستان برای خانه خدایان طراحی شده بود اصولی جاودانه است. خدایان یونان باستان ، خدایانی بودند انسان گون در حد نهایت زیبایی، کمال و جاودانگی. لذا خانه آنها نیز می بایست دارای همین خصوصیات می بود. بدین لحاظ معماری کلاسیک نیز باید یک معماری بدون نقص و ایراد باشد.

ویژگی های سبک نئوکلاسیک در حال حاظر به قرار زیر است:

⦁ پیاده کردن طرح ها و نمادهای معماری کلاسیک برای عملکرد های معاصر.
⦁ رعایت تناسبات هندسی کلاسیک در طرح بنا
⦁ ایجاد امکانات جدید و مدرن در داخل بنا.
⦁ به کارگیری مصالح سنتی مانند سنگ، آجر، و چوب

از سبک های طراحی ویلا معماری کلاسیک است که از قدیمی ترین سبک ها در معماری محسوب می شود که طرفداران زیادی دارد و به یک سبک مادر در دکوراسیون تبدیل شده است. در واقع دلیل انتخاب این سبک نظم ، تعادل ، هماهنگی ، شکوه و عظمت است که در بنا دیده می شود و افراد با گزینش این سبک اعتبار و نظم خود را به رخ می کشند.

سبک طراحی ویلا کلاسیک

عوامل كلي مؤثر بر مطلوبيت ویلا

۱- از نظر فرهنگي
اين مسئله همينطور كه اشاره شد يكي از مهمترين مسائل در طراحي سبک های طراحی ویلا ميباشد. خانه هایي كه در تقسيم بندي فضايي آن عامل فرهنگ و نحوه زيست مردم رعايت نشده باشد به هيچ عنوان خانه مطلوبي براي ساكنان آن نيست. و چه بسا دراينگونه موارد ساكنين خانه ویلایی بعد از مدتي مطابق ميل خود تغييراتي درپلان داخلي ویلا انجام دهند. روي همين اصل معمار بايد كاملاً روي فرهنگ و نحوه زيست و آداب و رسوم افراد شناخت پيدا كند و شناخت هر چه بيشتر آن باعث مطلوبيت خانه براي ساكنين خواهد بود. به عنوان مثال داشتن فضاهاي مجزا براي جنسهاي مختلف و سنين متفاوت، ايجاد عرصههاي عمومي و خصوصي در ویلا از عوامل ايجاد مطلوبيت در خانه مي باشد.
۲- از نظر اقليم
هر مسكن براي زندگي نرمال بايد از نظر شرايط زيستي مناسب باشد. توجه به وضع اقليم يكي از موارد لازم در اين مورد است. مطابقت با اقليم محل و مقابله صحيح در مقابل عوامل جوي نامناسب محلي، در ايجاد شرايط مطلوب در خانه بسيار مؤثر است. ساخته شدن خانه ها با فواصل معقول براي ايجاد كوران هواي بين ساختمانهاي مسكوني يا انتخاب سطح پنجره مناسب با وضع اقليمي،میزان روشنايي و آفتابگيري كافي براي تك تك فضاهاي خانه از مثالهايي است كه در اين باره ميتوان زد.
۳- از نظر آسايش

از عوامل بوجود آورنده آسايش ميتوان به اين موارد اشاره نمود:

  • بوجود آوردن فضاهاي سبز
  • ايجاد فضاهاي جداگانه و محفوظ بدون خطر براي بازي بچه ها
  • دور بودن از راهها و خيابانهاي پر ترافيك، فرودگاه، كارخانه و هر منبع توليد سر و صدا و بوهاي ناراحت كننده
  • كنترل سر و صدا

طراحي ساختمان ویلا ميتواند به نحوي باشد تا عملكردهاي پر سر و صدا را موجب ميشود. برآمدگي زمين، موانع پوشيده با مصالح بنايي و با ديوارهاي حجيم و غير قابل نفوذ در مقابل امواج صدا بهترين محافظ را ايجاد ميكند. طرح معماري ميتواند طوري باشد كه جهت دادن به امواج صوت ورود صدا را محدود نمايد. اين خاصيت ميتواند با شكل دادن به ديوارها، شيبها و تقاطع ساختمان ايجاد شود.
۴- از نظر امنيت
احساس امنيت يك نياز غريزي در انسان است كه در آن نياز به كنترل محيط انسان بوجود ميآورد كه يكي از اهداف طراحي را تشكيل ميدهد. كنترل محيط به دو صورت فيزيكي بصورت نرده ، حصار ، قفل و نور و زنگ خطر و كنترلهاي انساني بصورت نگهباني و افراد ساكن محلي و نظاير ميباشد.
۵- از نظر زيبايي
معمار با ايجاد يك تركيب زيبا و دلپسند و ساده با توجه به فرهنگ و سليقه مردم نه با استفاده از سبكهاي شخصي و طراحي يك محيط طبيعي و آزاد در رابطه با حفظ محيط طبيعي زمين و ايجاد فضاي سبز مناسب با اقليم محل ميتواند به مطلوبيت مسكن از نظر زيبايي بيافزايد.
۶- از نظر تكنولوژي
منطبق بودن ویلای شما با تكنولوژي روز نيز يكي از عوامل مطلوبيت است به عنوان مثال يك آشپزخانه مجهز با وسايل تهويه خوب و وسايل برقي كارآمد و تأسيسات سرمايش و گرمايش مناسب تأثير زيادي در مطلوبيت خانه خواهد داشت.
۷- از نقطه نظر رواني
افراد بر حسب خواسته شخصي كه از طرز تفكر و آداب و رسوم زندگي نشأت ميگيرد و به انتخابهاي خاص از قبيل انتخاب رنگ و طرز تزيين و انتخاب فضاي زندگي ميپردازند ، انتخاب فضاهاي زندگي چه از نظر عملكردي و چه از نظر زيبايي همگي ريشه در فرهنگ و روان و انديشه مردم دارد كه رعايت آنها ايجاد مطلوبيت از لحاظ رواني خواهد نمود.

سبک طراحی ویلای مدرن