4.9/5 - (7 امتیاز)

ویلای دوبلکس در درخشانیه شهرستان ساوجبلاغ

محل پروژه:ساوجبلاغ-شهرک ویلایی درخشانیه
کارفرما: جناب آقای کریمی
طراحی معماری: گروه تخصصی مدرن ویلا
مساحت زمین: 1500 متر مربع
مساحت بنا: 395 متر مربع
سال طراحی و اجرا: 1402

یکی از مناطق پرطرفدار استان البرز، شهرک ویلایی درخشانیه است. این شهرک یکی از زیرمجموعه‌های شهرک ساوجبلاغ است که بخش مرکزی ناحیه سعید آباد می‌باشد. راه رسیدن به این مجموعه شهری بسیار زیبا؛ در قسمت جنوبی جاده قدیم قزوین (جاده سی و دوم)، جاده سعید آباد در حدود یک کیلومتری پمپ بنزین تهراندشت قرار دارد.
نزدیک ترین شهرک ویلایی به درخشانیه فقط شهرک جهان ویلا (مسعودیه) است. از شمال به کردان و شهر جدید هشتگرد و نظر آباد کردان، از جنوب به لشگر آباد، رمنده و نجم آباد، از شرق به کرج و تهران و از غرب به قشلاق و اشتهارد متصل می‌شود.

ویلای جناب آقای کریمی‌واقع در درخشانیه و در دو طبقه شامل طبقه همکف 205 مترمربع و طبقه اول 190 مترمربع طراحی شده است.

باتوجه به نیازهای کارفرما، بر آن شدیم تا با رویکردی “ساختارگرایانه” پاسخ‌های طراحی را بر اساس شعار معروف معماری مدرن، یعنی “فرم تابع عملکرد” پیش بریم. یکی از خواسته‌های اصلی کارفرما جدا سازی فضاهای پر سر و صدا تر (استخر و …) از قسمت‌های استراحتی (اتاق خواب و …) بود. بنابراین فضاها در 3 زون فضاهای پویا (پر سر و صدا)، مکث (محل استفاده‌های روزمرگی) و سکون (محل استراحتگاهی) تقسیم بندی شدند.

فضاهای پویا را در شرق وجنوب شرق قرار دادیم تا بیشترین استفاده را از نور مناسب داشته باشیم. همچنین با ایجاد ووید در بالای این فضا کیفیت فضایی out door-indoor را به صورت همزمان ارتقاء دادیم. در فضای مکث، نوری که از این گشودگی به داخل می‌تابد، فضایی به غایت مطلوب را فراهم می‌آورد تا کاربر از کیفیت فضایی مطلوب تری بهره مند شود.

فضاهای سکون که در قسمت غربی قرار دارند و شامل فضاهای استراحتگاهی و اقامتی هستند به واسطه فاصله زیاد از فضاهای پر سر وصدا، محلی مناسب جهت استراحت کاربران می‌باشند.
همچنین به واسطه عرض زیاد زمین سعی برآن شد که با طراحی فرمی‌کشیده در افق دید کاربر، چه در طراحی پلان چه در نما این قابلیت زمین را نیز از لحاظ بصری ملموس تر کردیم.