توضیحات

5/5 - (2 امتیاز)

ویلا در هشتگرد، شهرک جهان ویلا

مشاور: شرکت مدرن ویلا
محل اجرا: کرج، شهرک جهان ویلا
کارفرما: جناب آقای کلهر
معمار و طراح سه بعدی : مرجان رفعتی
مساحت لنداسکیپ: ۸۵۰ متر مربع
مساحت بنا: ۱۵۰ متر مربع
مجموع مساحت: ۱۰۰۰ متر مربع
سال ساخت: ۱۳۹۴

بازسازی و نوسازی ویلا به منظور ایجاد تغییرات برای تنوع، تعمیر بنا و یا مجموعه اقداماتی برای حفظ آن صورت می‌گیرد. بازسازی در این پروژه نیز در نما و محوطه با توجه به نیازهای اصلی کارفرما از جمله ایجاد تنوع در ظاهر بنا و همچنین امکان تخصیص فضا به کاربری‌های جدید صورت گرفت.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

باز طراحی محوطه
محوطه این ویلا با متراژ ۸۵۰ متر مربع شامل فضایی برای پارک ۴ اتومبیل، آلاچیق، استخر و انباری میشد که کارفرما خواستار ساماندهی به وضعیت فضای سبز، فراهم آوردن تجهیزات لازم برای کاربری‌های پیشین و ایجاد کاربری‌های جدید بود. در بازطراحی محوطه علاوه بر ساده سازی سایت پلان و فلاورباکس‌ها مواردی از جمله سایبان پارکینگ، آبنما، زمین فوتبال در مقیاس کوچک، آشپزخانه بیرونی، کابین دوش، اتاقک نگهبانی و یک سوئیت اقامتی به مجموعه اضافه و تمام روابط کارکردی بین آنها لحاظ گردید.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

آلاچیق و استخر با چوب ترمو نوسازی شد و یک آتشدان در آلاچیق تعبیه گردید تا استفاده از آن را در شب‌های سرد نیز ممکن و لذت بخش نماید. آبنما نیز در آکس آلاچیق و در ترکیب با فضای سبز پله ای قرار گرفت تا هم دید و منظر خوبی از آلاچیق داشته باشد و هم اینکه خود فضایی باشد برای نشستن و لذت بردن از صدای آب.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

بنا به درخواست کارفرما یک واحد نگهبانی در ورودی ویلا و یک واحد اقامتی کوچک پشت ساختمان در بالای انباری طراحی و اجرا شد.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

بازسازی نمای ویلا
این ویلا با سبک طراحی ویلا مدرن در سال ۱۳۹۴ ساخته شده است، در عین حال دارای المانهاییست که عملا کارایی خاصی نداشته و جلوه بصری نما را دچار آشفتگی کرده است. سعی ما بر این بود که با حداقل تخریب و دخل و تصرف و تحمیل هزینه‌های گزاف به کارفرما تا حدی نمای ویلا را از نظر زیبایی شناسی ارتقا دهیم. بدین منظور المان‌های اضافی نما حذف و برای ایجاد تنوع و زیبایی از چوب در نما استفاده شد.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

علاوه بر بحث زیبایی شناسی، کارفرما خواستار استفاده از بام به عنوان روف گاردن بود و همزمان دیده شدن بام از جانب همسایگان را نمی‌پسندید. در بازسازی نما، نرده‌های شیشه ای جمع شد و یجای آن از نرده‌های چوبی و فلزی استفاده شد که در بخش غربی تبدیل به پنل‌های چوبی مورب شد تا در عین زیبایی تا حدی دید همسایه نیز محدود شده و کلیت نما را به هم پیوند دهد.

روف گاردن ویلا
در وضع موجود بام، یک اتاقک وجود داشت که سابقا به عنوان بهارخواب و همچنین فضایی برای انبار کردن مبلمان باغی استفاده می‌شد. در باز طراحی این فضا تبدیل به یک آشپزخانه مستقل برای سرویس دهی به دور همی‌های دوستانه و خانوادگی شد. یک پرگولای چوبی و یک آبنما نیز طراحی شد تا استفاده از بام را راحت و لذتبخش کند.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا

اصولا بازسازی و اضافه شدن روف گاردن به مجموعه علاوه بر ایجاد فضایی مطبوع برای مخاطب و راحتی استفاده از امکانات تعبیه شده، ایجاد ارزش افزوده برای ملک را نیز به همراه خواهد داشت و به نوعی بازگشت سرمایه محسوب می‌شود.

ویلای جناب آقای کلهر بازسازی ویلا